Unutursak, soykırım tekrarlanır diye...

15 Haziran Cumartesi günü “Bosna Hersek ve Aliya İzzetbegoviç” sergisi açılacak.

Unutursak, soykırım tekrarlanır diye...

“İnsan” ismi “nisyan”dan gelir, denir. Nisyan, “unutkanlık” demektir. Bu sebepledir ki insan, çoğu şeyi unutmuş, birçok kez de bu sebeple aldanmıştır. Oysa insanın unutmaması gereken bir sözü vardır, tâ ezelden vermiş olduğu. Kulluğunun bilincinde, sözünün eri olan insan, verdiği sözü unutmadığı ve o söze riâyet ettiği sürece, ancak böyle insan kalabilecektir.

İnsanın; içindeki cevheri işlemeyi bilebilirse, meleklerden de üstün bir hâl ile hâllenebileceğini bildiriyor Rabbimiz, Yüce Kitab’ında.. Ne var ki insan, hem verdiği sözü unutur hem de saplanırsa küfür batağına, maazallah “esfel-i sâfilîn”e kadar da düşebilir, buyuruyor.

Dünya yaratılalıberi çok zulüm gördü insanlık, insan elinden.. Pek çoğu hiç olmamış gibi unutuldu gitti belki. Bazısından ders alabildiğimiz nispette dindi belki o acıları yaşayanların sızısı. Ama yarası kapanmayan, kabuk bağlayamayan acılar var, hâlâ. Onlardan biriydi Bosna’da yaşanan. 1992 yılında başlayan ama hâlâ süregelen çetin bir imtihan.

"Hiç kimse intikam peşinde koşmamalı, sadece adaleti aramalıdır. Çünkü intikam sonu olmayan kötülüklerin de kapısını açar. Geçmişi unutmayın ama onunla da yaşamayın." diyen Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç, muhataplarına karşı her ne olursa olsun insan kalmaya çalıştıklarından ve bunu başardıklarından söz eder ki haklıdır da. Onca zulmü dünyanın gözleri önünde masum binlerce insana revâ gören muhataplarına karşı onlar, hep insan kalmaya çalıştılar, asla kin güdüp intikam peşinde koşmadılar. Ama “unutulan soykırım tekrarlanır” diye de onca yaşanan acıyı kalplerinde bir mühür gibi taşımayı bildiler. Kapanmayan yaranın izini hep hissettiler.

Bosna öyle bir ülke ki neredeyse her gün bir ölümün yıldönümü. Bu sebeple de acısız günleri pek nadir. Bizler de oradaki insanların acısını en azından unutmayarak, unutturmayarak ve hatırlatarak hissetmeye çalıştık, çalışıyoruz. Bu sebeple de çeşitli anma etkinlikleri düzenleniyor birçok şehrimizde. Bunlarda bir tanesi 7-8 Haziran 2013 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirildi. Etkinlik, İzmirli Boşnaklar Derneği’nin Ocak 2013’te hazırlamış oldukları ‘11 TEMMUZ KARAGÜN’- Srebrenica Projesi ”nin devamı niteliğindeydi.

Bu hafta ise yani 15 Haziran 2013 Cumartesi günü saat 16.00’da İzmir Buca Belediyesinin düzenlemiş olduğu “Bosna Hersek ve Aliya İzzetbegoviç” sergisi açılacak.

Unutmamak ve unutturmamak adına. Unutursak, soykırım tekrarlanır; diye.

Yer: Buca Belediyesi Kültür Sanat Merkezi

Sergi Süresi: 15 Haziran-15Temmuz


Hazal Sezgin haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2013, 21:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13