UNESCO 2016'yı Ahmed Yesevi Yılı ilan etti

Vefatının 850. yıldönümü münasebetiyle UNESCO 2016'yı Ahmed Yesevi Yılı ilan etti.

UNESCO 2016'yı Ahmed Yesevi Yılı ilan etti

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO), 2016-2017 sezonunu Ahmet Yesevi ve Fuad Köprülü Yılı ilan etti.

UNESCO Türk Milli Komisyonu tarafından sunulan ve örgütün idari işler, bütçe, insan kaynakları ve dış ilişkiler (APX) komisyonunda kabul edilen öneriye göre Ahmet Yesevi'nin vefatının 850. yıldönümü ve Fuad Köprülü'nün ölümünün 50. yıldönümü dünya çapında anılacak.

Müslüman Türk dünyasının dini-tasavvufi hayatında geniş tesirler icra eden ve hayatı boyunca 99 bin öğrenci yetiştiren Hoca Ahmet Yesevi’nin, dünya kamuoyunda hak ettiği yeri bulabilmesi için çalışmalara başlandı.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2015, 12:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Kemal Yıldız
Ahmet Kemal Yıldız - 3 yıl Önce

ahmed yesevi hazretleri hakkında konuşacak kadar bilgim yok lakin köprülüzâde mehmed fuad'ın döneminin siyasetçileri tarafından, eskimez yazımızı savunduğu için evvela sindirildiğini, saniyen susturulduğunu büyük türk milletinden gizlemesinler. mehmed fuad bey itiraz etmeyince türkiyede kaldı, türk tarih tezi zırvalarına itiraz eden zeki velidi togan da yurtdışına kaçtı yahut mecbur kaldı, ilimin şerefini korumak için... ayrıntılı bilgi, çelimli çalım dergisinin son sayısında vardır.

banner19

banner13