Umran'ın 250. sayısı çıktı

Umran dergisi, 250. sayısında on dört citlik Menâr Tefsiri’ni kapağa taşıyor.

Umran'ın 250. sayısı çıktı

Aylık olarak çıkan Umran dergisinin Haziran 2015 tarihli 250. sayısı siyasi gündeme ilişkin değerlendirme yazılarıyla açılıyor. Burhanettin Can, müminler arasında hayâsızlığın yaygınlaşması tehlikesini, Hz. Aişe’ye iftira ve böylesi hassas meselelerde Kur’ân’ın koyduğu vazgeçilmez ana prensipleri baz alarak, canlı-güncel bir örneklik olması itibariyle M Meral Akşener hakkında medyada pervasızca yer alan iftiralar üzerinden irdeliyor. Derginin gündem sayfaları Mustafa Tekin’in “Tartışmaların Odağında Diyanet”, Hasan Ufuk Aktaşlı’nın “Alevilik, CHP, HDP” ile devam ediyor. Arap basınından tercüme edilen ‘Araplar ve İran Arasında Uzun Bir Mücadele’, ‘Mısır Meçhule Gidiyor’ başlılı makaleler bulunuyor.

Derginin kritik sayfalarında Kurtuluş Kayalı’nın “Kemal Tahir, Çağdaşları ve Tarihçilik Üzerine Bazı Düşünceler” başlıklı Umran’a özel makalesi yer alıyor. Kayalı kendi ifadesiyle, “Kemal Tahir döneminin sağcı-solcu yazarlarından farklı olarak Türkiye’nin geleceğine ilişkin dünyadaki o günün toplumlarına, değişik toplumlarına benzeyeceği şeklinde bir kanaat belirtmemiştir.” vurgusunu yapıyor. “Siyasal ve Toplumsal Hareket Olarak Gezi” başlıklı yazısında Hüseyin Etil, “Şimdiden ciddi düzeyde bir “Gezi Metafiziği” oluşmuş durumdadır. Daha ilk günlerden itibaren başlayan fetişleştirme eğilimi romantizmle malul biçimde devam etmektedir.” temasını işliyor.

Umran’ın Haziran sayısında, Menâr Tefsiri’nin tercümesinin tamamlanması vesilesiyle vahyin rehberliği konusu kapağa taşınmış. Bu çerçevede Murat Kayacan’ın “Menâr Tefsiri ve Muhammed Abduh ile Reşid Rıza’nın Kur’ân Anlayışına Dair Değiniler” ve Johannes J. G. Jansen imzalı “Muhammed Abduh’un Kur’ân’ı Yorumlayışı” başlıklı iki yazılarına ek olarak Hamza Türkmen’le Menar Tefsiri, tercüme süreci, Abduh ve Reşid Rıza ıslah çizgisi, İslâmi dirilişin çağdaş İslâm mütefekkirlerine saldırılar çerçevesinde yapılan bir röportaj yer alıyor.

Yaşayan İslâm sayfalarında Selçuk Kütük, “Mutlu Az(g)ınlık” adlı çalışmasıyla yazılarına devam ediyor. “Kur’ân’ın Metni Var Olduğu Sürece İfsat Edilemez!” başlıklı Muhammed Esed’le yapılan son röportaj yer alıyor. Kültür Sanat sayfalarındaysa yeni çıkan, tavsiye edilen kitapların yanısıra Mustafa Başpınar ve Necip Tosun makalesi var.

www.umrandergisi.com

0212 293 90 41

Yayın Tarihi: 03 Haziran 2015 Çarşamba 11:41 Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2015, 11:41
YORUM EKLE

banner19

banner36