Umran dergisinin yeni sayısı raflardaki yerini aldı

Umran dergisinin 308. sayısı “Hedefteki Yenidünya Düzeni” kapağıyla çıktı.

Umran dergisinin yeni sayısı raflardaki yerini aldı

Son aylarda dünyada tek gündem koronavirüs, küresel çapta olağanüstü bir hâl yaşanıyor. Kimden, ne zaman ve nasıl geleceği belli olmayan, üstelik de henüz çaresi bilinmeyen bir korkuyla endişe yaşıyor insanlar. Dünyayı dolaşan insan, şimdi korkudan ve karantinalar nedeniyle kendi evine, şehrinde, ülkesinde tıkılıp kaldı. Küreselleşmenin mevcut statükosunun sorgulandığı dönemde ortaya çıkan bu salgının en kritik, sarsıcı ve kalıcı ekonomi politik etkilerinin, günümüz siyasi sistemlerinin ve iktisadi yapılarının düşünsel temellerinin atıldığı Avrupa medeniyetinin ulaştığı günümüz statükosu üzerinde olacağı söylenebilmektedir. Avrupa Birliği’nin ana unsurları olan Almanya ve Fransa arasında adeta bir kilit taşı olarak durması hasebiyle Avrupa bütünleşmesinde denge rolü bulunan İtalya’nın içerisine düştüğü çıkmazda birlik üyelerince kaderine terk edilmesi sonucunda hayalî Avrupa bütünleşmesinin uçurumun kıyısına geldiği söylenebilir! 

21. yüzyılın en ciddi ilk felaketi koronavirüs/covid-19 oldu.  İnsanların ve devletlerin vereceği kararlar, uzun yıllar boyunca dünyaya yön verecek, sağlık sistemlerini, ekonomiyi, siyaseti ve kültürleri de değiştirecektir. Günler ilerledikçe tahminler daha da kötüleşmekte ve pandeminin küresel etkilerinin öngörülenden daha da büyük olacağı telaffuz edilmektedir. Bu süreçte problem küresel bir problem olarak değerlendirilmiştir ancak problem ulus devletlerin kendi başlarına uğraştıkları bir sorun biçiminde yaşanmaktadır. Koronavirüs problemi göründüğü kadarıyla dünya için hayli önemli değişimlerin habercisidir. Hatta bazılarına göre bu bir milattır ve dünya artık ‘korona öncesi’ ve ‘korona sonrası’ olmak üzere iki döneme ayrılacaktır.

Öte yandan önceki salgınlardan daha yaygın ve enformasyonun etkisiyle psikolojik etkisi daha güçlü bir salgınla karşı karşıyayız. Dünyanın yarısından fazlası evlerine kapanmak zorunda kaldı. Neredeyse beşeri etkinliklerin gerçekleştiği tüm toplumsal alanlar kapalı. İnsanlık, en çok sanal ve dijital bir ilişki, iş ve ticaret ağına teslim oldu. Koronavirüs medeniyetlere özgü yerleşik davranış kalıplarını ve söylemleri dağıtarak dünyayı başka bir gerçekliğin eşiğine taşıyor.  

Korona virüs/Covid-19, küreselleşmenin insanlığa sunduğu muazzam bilgi birikimi, bilgi, meta ve emeğin, dolaşım, iletişim, ulaşım hızının sunduğu kolaylıklar kadar bunun barındırdığı risklere karşı insanın ne kadar aciz kalabildiğini gözler önüne sermiştir! Zira insanoğlu ortaya koyduğu sistemlerle övünme sınırını aştıkça, bu sistemlerin içerebileceği risklere karşı da derin bir gaflete düşüyor. Şimdiye kadar modern bilime aşırı güven beyan etmiş olan seküler kesim, müthiş bir kafa karışıklığı içerisinde!

Ufuktaki yeni dünya düzeni, insanların birbirine mesafeli olduğu, arkadaşlığın dijitalleştiği, dostluk ve komşuluk ilişkilerinin sıfıra indiği, yüz yüze ilişkilerin zayıfladığı, sevgi ve şefkatin ortadan kalktığı yeni bir yaşam tarzını da beraberinde getirecek gibi. Kapitalizm bozması bir “komünal toplum” oluşturulmaya çalışılacak. Başta ulus devletlerin birbirine benzeştirip öbekleştirdiği insanlık, şimdi onların üstünde ve bir küresel iktidarın şemsiyesi altında, aynı kaderi paylaştıkları inancıyla birincil ilişki içindeki görünümlerine rağmen birbiriyle “iletişimsiz bir dünya toplumu” oluşturulmak isteniyor.

       Bazı Başlıklar:

       Koronavirüsten Sonra Dünya Nasıl Olacak?/Metin ALPASLAN

       Biyolojik Savaş Üzerinden “Dijital Dünya Düzeni”ni İnşa Etmek-1/Burhanettin CAN

       Küreselleşmenin Hakkından Bir Virüs Geldi!/Yasin AKTAY

       Kaygılı Dünya Yeni Bir Dünyaya mı Evriliyor?/Sıbğatullah KAYA

       Yaşayan Düşünür Muhammed İmara/Sümeyye El-Gannuşi

       Suudi Arabistan’ı Uçuruma Kaymaktan Kim Kurtaracak?/Abdulhamid SIYAM

Yayın Tarihi: 03 Nisan 2020 Cuma 14:21
YORUM EKLE

banner19

banner36