Umran dergisinin Temmuz sayısı yayınlandı

Umran dergisinin Temmuz sayısı “Kimliğini Arayan Türkiye” sloganıyla okurlarına merhaba dedi.

Umran dergisinin Temmuz sayısı yayınlandı

Türkiye ve İslâm dünyası hem içerde hem de dışarda ciddi sorunlarla karşı karşıya. ABD ile ilişkiler, İran ambargosu, Muhammed Mursi’nin şehadeti, Suriye, Doğu Akdeniz, yenilenen İstanbul seçimleri, G-20 Zirvesi, hepsi birbiriyle ilişkili gelişmeler. Türkiye, emperyalist bir kuşatma altında. Doğu Akdeniz’deki petrol/güç meselesi, S-400’lere karşı F-35 şantajı, terörle yapılan amansız mücadele, ekonomik problemler, Körfez’deki gerilim, Suriye/İdlib/Fırat’ın doğusu meselesi, ABD’nin en üst seviyeden Türkiye’yi ekonomik yaptırım ile tehdit etmesi gibi konular.

Türkiye etnik, mezhep, tarz-ı hayat fay hatlarına sahip. Sıkça dillendirilen etnik kimlikler seçimlerle beraber gittikçe siyasallaştı, Kürt milliyetçiliği yenilenen İstanbul seçiminde görüldü ki artık “kurşun asker” değil… Tarz-ı hayatı içeren laik-dindar karşıtlık birbirine yakınlaşma görüntüsü sergilese de mezhep ve etnik iddialarla, bölge fanatizmiyle sürekli kaşınıyor, bu nedenle yeni siyasal alan müşterekliği kurmak için bir imkân olarak görülmelidir. Devletin mağdur üretmemesine, mazlum inşa etmemesine, memnuniyetsizliği artırmamasına özen gösterilmelidir.

Ülkemizin Batılılaşma sürecinde, bir yandan mevcut bireysel ve toplumsal özellikler, yapılar, kurumlar, değerler, anlayışlar, inançlar, hayat tarzları adeta “imha” edilirken; diğer yandan da Avrupa ülkelerinin ve bireylerinin teşkil ettiği modele uygun bireysel ve toplumsal özellikler, yapılar, kurumlar, değerler, anlayışlar, inançlar, hayat tarzları yeniden “inşa” edilmeye çalışıldı. Bunların yeni kültürcü ataklarının son zamanlarda artması, Türkiye’deki ahlak ve kimlik tartışmalarını da derinden etkiliyor, dönüştürüyor. Cumhuriyet döneminin sosyal ve siyasi gelişim dinamiğini oluşturan şey bir “öz ve kimlik” arayışıdır. Toplum bu arayışa yakın duran siyasilere destek vermiş, bağrına basmıştır. Sahici olsun olmasın merkeze tavır koyabilen veya öyle olduğuna inandığı partilere yakın durmuştur. İslâm, ezan, cami, din öğretimi, laiklik gibi konulardaki tavırlar bu noktada sembolik hâle gelen konulardan birkaçıdır.

Toplumsal, siyasal ve ekonomik açıdan ülkenin normalleşmesi için öncelikle seküler devlet güçlerinin tümünün temsilciliğini üstlenen CHP millet ile barışmalı, halk ile bütünleşmeli, müfrit laikçi ve kurucu ideoloji Kemalizm’in değerlerini referans alan ulusalcılardan kurtulmalıdır. Laikçilik adına milletin değerlerine, dindarlara hasmâne tutum sergilemekten vazgeçmelidir. 

Türkiye’de ve İslâm âleminde karşılaştığımız acılar, ölümler, ihanetler, bize kurulan tuzaklara dikkat etmemizi, oyuna gelmememizi gösteriyor. Türkiye’den yükselen samimi sesler insanımızın uyanışının ve dirilişinin bir göstergesi olarak umut vericidir ama henüz yeterli değildir. Herkes için ahlak, adalet ve huzur getirecek bir İslâmî uyanışın tekrar hayatımıza hâkim kılınmasıyla ancak yeniden köklü bir değişim, bir diriliş ve kurtuluş gerçekleşebilecektir. Bu vesile ile şunu daima hatırlamalıyız:   Allah’ın dini bir zaman dilimi içerisine hapsedilemez ve dondurulamaz. Bir cemaatin veya topluluğun eline ve insafına terkedilemez. İslâm, Allah katında tek dindir, her yer ve zamanda bütün insanlar içindir.

Bazı Başlıklar:

Batılılaşmanın Panoraması/Celalettin VATANDAŞ

Sosyal/Politik Bağlamda Türkiye Tarihinin Kırılma Noktaları/Mustafa AYDIN

Göç Dalgaları ve Küresel Yeni Faşizm Ekseninde Arap Nefretimiz/Dilaver DEMİRAĞ

Musaddık Darbesinde Etkili Olan Dış Dinamikler ve Türkiye/Burhanettin CAN

Kur’ân’ı Anlamak/Abdülkadir KARAMAN

İnsanca Varoluşun Kökenleri/Temel HAZIROĞLU

Yayın Tarihi: 05 Temmuz 2019 Cuma 18:00
banner25
YORUM EKLE

banner26