banner17

Umran dergisinin Eylül sayısı çıktı

Umran dergisinin yeni sayısı “İradeler Savaşı” kapak sloganıyla raflardaki yerini aldı.

Umran dergisinin Eylül sayısı çıktı

Donald Trump yönetimi sonrası ABD politikaları, ABD’nin savunmadan saldırı durumuna geçmiş izlenimi vermeye başlamıştır. Güç dili ile konuşan Trump kabadayı edasıyla, uluslararası siyasi ve ticari hukuku askıya almakta ve hukukun olmadığı bir belirsizlik mıntıkası, kaos düzeni üretmektedir. Böylece Batı içi ilişkiler başta olmak üzere yeni bir düzen talebini destursuz bir biçimde dile getirmektedir. ABD şu anda gelişmekte olan ekonomilerin borç krizini derinleştirmekte, ekonomilerini yavaşlatmakta ve doları kendine çekmek suretiyle bu ülkelere dönük para akışını keserek ekonomilerin motorunun yağsız kalmasına yol açmaktadır. Neoliberal hegemonya siyasetinin şiddet içeren bu en çıplak hali -ticari, siyasi, askeri- geniş çaplı bir savaş durumuna doğru ilerlemeye yönelik olduğu için de dünya için gerçek bir tehdit!

Türkiye ile ABD arasında sert siyasi ve ekonomik bir çatışma var. Bizzat Trump’ın komutasında ABD, dolar gücüne dayanarak Türkiye’ye karşı akıl dışı bir saldırıya geçti. Bu durum esasında çatışmanın özü itibariyle rahip davasından daha derinlerde olduğunu gösteriyor. Zira Türkiye şu an Afrika, Asya ve Arap Körfez bölgesinde oldukça güçlü ekonomik, kültürel, siyasi ve askeri ilişkiler ağı kuruyor. Şurası açık ki, Türkiye ile ABD arasında yaşananlar aynı zamanda İslâm dünyasını da içeren birinci dereceden bir iradeler savaşıdır.

ABD’nin başını çektiği tek kutuplu uluslararası sistem yeni güç merkezlerinin ortaya çıktığı çok kutuplu şeklinde nitelenebilecek yeni bir düzene doğru yol almaya başlamıştır. Çin, Rusya, İran ve Türkiye gibi aktörler önemli aşama kaydetmişler, uluslararası gelişmelerde ve politikalarda etkin bir konuma gelmiştirler. Güçlü olan, kendi üretimi ile yetinen, ithalat bağımlısı olmayan, ihracatı ithalatını karşılayan ve iyi yönetilen ekonomiler dış müdahaleler karşısında bu kadar sarsılmaz. Cari açığınız yok ise, reel sektöre dayalı olarak artmış bir milli geliriniz var ise kimse sizinle bu kadar oynanamaz. Türkiye aleyhine icra edilen çok yönlü dış politika hamleleri ve stratejik girişimlerle maksatlı bir yıldırma ve teslim alma operasyonunun varlığı çok açık. Bunlara sağlamca direnilebilmek, ancak icra edilen sistemi sorgulamak ve bu sistemden kurtulmanın çarelerini aramakla mümkün olacaktır.

Dergiden bazı başlıklar:

Füze Başkan: Serseri Para ve Küreselleşme Krizinde Türkiye / Dilaver Demirağ

Çok Kutuplu Dünyaya Geçiş Sürecinin Sancıları / M. Samet Tomakin

Deizme Dair Mülahazalar -Cumhuriyet Tecrübesi Açısından / Hatice K. Arpaguş-Fatma Günaydın

Müslümanlar, Devlet ve Yönetim veya “Müslümanların Devleti” / Ömer Alperenoğlu

Müslümanların Medeniyet Krizi / Ercan Yıldırım

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2018, 23:27
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20