Umran dergisinin 282. sayısı çıktı

Umran dergisinin Şubat 2018 tarihli 282. sayısı “İttifak Arayışları” dosyasıyla çıktı.

Umran dergisinin 282. sayısı çıktı

Umran dergisinin Şubat 2018 tarihli 282. sayısı “İttifak Arayışları” dosyasıyla çıktı.

Dergide Burhanettin Can’ın İslâm ümmetinin ittifak yolu üzerindeki beş mayını ele alan yazısını, M. Samet Tomakin’in Ortadoğu’daki yeni düzen arayışları, küresel-bölgesel aktörlerin satranç oyunlarını ve Türkiye’nin pozisyonunu/operasyonlarını irdeleyen yazısı takip ediyor. Gülşen Özer, çeşitli kesimlerden dönemin etkin isimlerinin görüşlerini aldığı, devam eden 28 Şubat Davası üzerine bir soruşturma hazırladı. Umran’ın özgün hazırladığı Ortadoğu’dan kısmında bu ay, Muhammed Imara, Abdurrahman Raşid, Ureyb Rantavi, Cihad El-Hazin, Ala Beyumi gibi isimlerin çeşitli gündemlerle ilgili makaleleri yer alıyor.

Umran’ın dosya konusu Türkiye ve dünyadaki ittifak arayışları çerçevesinde hazırlanmış. Mustafa Aydın, meseleyi dünyanın yeniden yapılandırılması çerçevesinde ele alırken, Ercan Yıldırım, Türkiye’de ve dünyada yaşananları daha çok ittifakların dönüştürücü gücü boyutuyla ele alarak, muhtemel gelişmelerin neler olabileceğini yazıyor. Yunus Şahbaz, 2019’a giderken muhalefet cephesindeki gelişmelerin ve ittifak arayışlarının resmini çiziyor. Eski Arap Birliği genel sekreteri Amr Musa’nın Osmanlı ve Türkiye’yi de kritize ettiği, Arap milliyetçiliği perspektifli değerlendirmeler, Ortadoğu’daki yeni ittifak arayışlarına dair ipuçları sunuyor. Ahmet Dağ ise, AK Parti ile MHP’nin müttefikliğinin boyutlarını irdeliyor.

Umran Kritik sayfalarında, Hüseyin Etil’in Türkiye’de düşünmenin sorunlarını ele aldığı yazısını, rahmetli Hüsamettin Arslan’la Terry Eagleton’un eleştiri ve ideoloji odaklı karşılıklı konferans konuşmaları takip ediyor. Gülşen Özer’in Metin Önal Mengüşoğlu’nun Sezai Karakoç üzerine yeni kitabıyla ilgili tahlili ve yeni kitaplardan bazılarına yer verilen Kitaplık sayfasıyla Umran Şubat 2018 sayısı tamamlanıyor.

 

İrtibat:

0212 293 90 41

Yayın Tarihi: 03 Şubat 2018 Cumartesi 13:26 Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2018, 13:26
banner25
YORUM EKLE

banner26