Umran dergisinin 281. sayısı çıktı

Umran dergisinin Ocak 2018 tarihli 281. sayısı çıktı.

Umran dergisinin 281. sayısı çıktı

Umran dergisinin Ocak 2018 tarihli 281. sayısı çıktı.

Umran, 281. sayısında Siyonist işgal, Kudüs’ün trajedisi ve Ortadoğu’nun geleceği çerçevesinde analizlere yer veriyor. Özellikle ABD ve İsrail hilafına, İİT’nın aldığı cesurane karşı bildirisi ve BM’de karar aldırmasının önemine vurgu yapıyor. Kudüs’ün, her fırsatta, tanıklık ettiği tevhidi mirası hatırlattığına ve İslâm idaresindeyken bir barış yurdu olduğuna dikkat çekiyor.

Dergide Burhanettin Can’ın İslâm İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs kararını ümmetin dirilişi üzerinden ele alan yazısını, Tahsin Yamak-Emre Saygın’ın ABD’de süren Zarrab davasının siyasi yanının ağır bastığına ve yargılamanın Türkiye’nin doların hegemonyasına karşı yürüttüğü aktif ekonomi diplomasisini kırmaya matuf operasyonun bir yansıması olduğunu irdeleyen yazısı takip ediyor. Umran’ın özgün bölümü Ortadoğu’dan kısmında bu ay Cemal Sultan, Esad Haydar, Emin Kamuriye, Yasim Temimi, Yaser Ez-Zeâtire gibi isimlerin makaleleri yer alıyor.

Umran’ın dosya konusu Kudüs ve Ortadoğu’daki gelişmeler çerçevesinde hazırlanmış. Sıbğatullah Kaya, meseleyi tarihi ve siyasi arka planı çerçevesinde ele alırken, M. Samet Tomakin, Kudüs’te yaşananları daha çok Amerika boyutuyla ele alarak, İsrail yönetiminin bundan sonraki hedefinin, ABD’nin de desteğiyle olabildiğince çok devletin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını sağlamak olacağını belirtiyor. Ortadoğu uzmanı, akademisyen-yazar Ilan Pappé ile yapılan röportaj İsrail’in işgalci/gaspçı olduğunun, yarattığı trajedilerle Filistin’i dünyanın en büyük hapishanesine dönüştürdüğünün altını çiziyor. Kamil Ergenç ise, Kudüs’ün peygamberlik misyonuna tanıklık eden bir şehir olarak hâlâ uyarıcı olduğuna dikkat çekerken, Ahmet Dağ, Batılı filozofların Filistin konusundaki ikircikli hallerine odaklanıyor. Abdullah Kahraman ve Murat Özer ise İslâm İşbirliği Teşkilatının Kudüs kararını yorumluyorlar.

Umran’ın Ocak sayısında Metin Önal Mengüşoğlu’nun Cihan Aktaş üzerine yazdığı kapsamlı bir yazı yer alıyor. “Kültürel Kentsoyluların “Yeraltısı” başlıklı kültür-sanat yazısında Hüseyin Etil, Zeki Demirkubuz sinemasını, sosyolojik ve zihin temelli bir bakış açısıyla irdelemek gerektiğinin altını çiziyor. Abdullah Fatih Aktaş ise, Bağımsız Sanat Vakfı’nın altı ay süren “Anadolu Selçuklu Mirası ve Güncel İmgeler” projesini ressam Hülya Yazıcı ile konuştu. Abdullah Metin’in Nahcivan izlenimleri ile Firdevs Güven’in Kenti Dinlemek odaklı yazılarıyla sayı tamamlanıyor.

 

İrtibat: 0212 293 90 41 

www.umrandergisi.com  

umran @ umrandergisi.com

 

 

 

Yayın Tarihi: 04 Ocak 2018 Perşembe 12:46 Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 12:46
banner25
YORUM EKLE

banner26