Umran dergisinden Şerif Mardin dosyası

Umran dergisinin Ekim 2017 tarihli 278. sayısı çıktı.

Umran dergisinden Şerif Mardin dosyası

Umran dergisinin Ekim 2017 tarihli 278. sayısı, Şerif Mardin’in çalışmaları üzerinden Türkiye’nin seküler yapısını, siyasi, dini, kültürel reflekslerini ve dönüşümleri ele alan kapsamlı dosyayla çıktı.

Mustafa Aydın, Ercan Yıldırım, Öner Buçukcu, Hasan Ufuk Aktaşlı, Mardin’in yıllardır üzerinde düşündüğü ve yazdığı konular arasında dinin ve İslâm’ın yerini, sosyal bilim alanına katkılarını ve temel kavramlarının bugün için ne anlama geldiğini ele alıyorlar

Umran’ın yeni sayısında Irak’ın kuzeyindeki referandum başta olmak üzere İslâm âleminde ve dünyada öne çıkan gelişmelere yer veriliyor. Burhanettin Can ve Murat Özer meseleyi, Kürt etnisitesi üzerinden izaha kalkmanın büyük fotoğrafı görememek demek olduğunun altını çiziyorlar. Emre Saygın-Tahsin Yamak, Cemal Sultan, Cemal Kaşıkçı yazılarıyla bu sayıya katkıda bulunuyorlar. Emin Kamuriye röportajı ve Muhammed İmara, Steven A. Cook, Cihad El-Hazin’den tercümeler diğer analiz ve yorumları oluşturuyor. Dilaver Demirağ’ın Bolşevik ihtilalinin zombi kapitalizme dönüşümünü merkez edindiği Ekim Darbesi başlıklı yazısı da dergide yer alıyor.

M. Akram Khan, kendisiyle yapılan söyleşide İslâm iktisadını çeşitli yönleriyle tanıtıyor. Khan ile İslâm iktisadının güncel durumu ve geleceği hakkında gerçekleştirilen söyleşide bu alanın İslâmî ilimlerin mirası kadar günümüz ilimlerine de hâkim olunması gerektiği dile getiriliyor.

Kültür-Sanat sayfalarında, Metin Önal Mengüşoğlu’nun İslâm dünyasının kendisiyle yüzleşmesi, Yusuf Bilal Aydeniz’in felsefe-sinema ilişkileri, Yunus Şahbaz’ın düşünce dünyamızın meseleleri ve Haydar Barış Aybakır’ın şirket kapitalizmi konulu yazıları yer alıyor. 

İrtibat: 0212 293 90 41 

Umran @ umrandergisi.com

Yayın Tarihi: 07 Ekim 2017 Cumartesi 10:44 Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2017, 10:44
banner25
YORUM EKLE

banner26