Uluslararası öğrenciler deprem bölgesinde

Kahramanmaraş’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, 10 ilimizi ciddi olarak etkiledi. Depremlerde binlerce bina yıkılırken, binlerce insan da yaralandı ve hayatını kaybetti.

Uluslararası öğrenciler deprem bölgesinde

KUDER (Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği), yaşanan depremin ardından acil yardım çalışmaları başlattı. Çalışmalar kapsamında dünyanın çeşitli yerlerinden Kayseri’ye eğitim için gelen uluslararası öğrencilerin bir kısmı KUDER aracılığıyla öncelikli olarak Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine yönlendirildi. Bazı öğrenciler de Kayseri’den bölgeye gönderilen yardım faaliyetlerinde görev alıyor.

KUDER bünyesinde kurulan “Uluslararası Arama Kurtarma” ekibi bölgede çalışmalarına halen devam ediyor. KUDER arama kurtarma ekibinde 22 farklı ülkeden öğrenci yer alıyor. Öğrenciler enkaz kazma, gıda dağıtımı, ilk yardım, barınma gibi noktalarda çalışmalar yürütüyor. Özellikle yurtdışından gelen yardım kuruluşlarına tercümanlık yaparak önemli bir görevi ifa ediyor.

KUDER Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Bulut: “Tüm öğrencilerimizle halkımızın yanındayız. Depremin ilk gününden itibaren acil yardım çalışması başlatarak tüm öğrencilerimizi organize etmeye çalıştık. Çalışmalarımızı deprem bölgesi ve Kayseri merkezli olarak iki bölüme ayırdık. Deprem bölgesine KUDER bünyesinde kurduğumuz Uluslararası Arama Kurtarma ekibimizi sevk ettik. Bu ekip uzun yıllardan beri derneğimiz bünyesinde ciddi arama kurtarma eğitimleri alan çok dilli bir yapıya sahip. Özellikle yurtdışından gelen yardım kuruluşlarıyla iletişim kurulmasında ciddi faydalar sağladı. Bunun yanında enkaz kaldırma, gıda dağıtımı ve ilk yardım çalışmalarında da aktif görev aldı. Bu ekibimiz halen deprem bölgesinde çalışmalarına devam ediyor. Kayseri’deki öğrencilerimiz ise bölgeye giden gıdaların paketlenmesinde ve yüklemesinde fedakârca çalışmalarını yürütüyor. İnşallah Türkiye olarak bu sıkıntıların üstesinden hep birlikte geleceğiz. Bu vesileyle gerek deprem bölgesinde gerekse Kayseri’de Türkiye için elinden gelen her şeyi yapan öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Allah’tan bir daha böyle bir acı ile aziz milletimizi karşı karşıya bırakmamasını temenni ediyorum.” dedi.

YORUM EKLE

banner36