Ülkü Tamer vefat etti

Şair, gazeteci, oyuncu ve çevirmen Ülkü Tamer, 81 yaşında Bodrum'da hayatını kaybetti.

Ülkü Tamer vefat etti

Şair, gazeteci, oyuncu ve çevirmen Ülkü Tamer, 81 yaşında Bodrum'da hayatını kaybetti.

Bodrum-Turgutreis'te yaşamını sürdüren şair, gazeteci, oyuncu ve çevirmen Ülkü Tamer, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle evinde yaşamını yitirdi.

"Güneş Topla Benim İçin" isimli şarkının da söz yazarı Tamer'in cenazesinin, yarın Turgutreis Merkez Camisinde kılınacak cenaze namazı sonrası Gümüşlük Mahallesi'ndeki mezarlıkta toprağa verileceği öğrenildi.

Ülkü Tamer kimdir:

Ülkü Tamer, 1937 tarihinde Gaziantep ilinde doğdu.

1950'li yıllarda ortaya çıkan İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcileri arasında olan Tamer; İkinci Yeni akımının ana karakteristiklerinin oluşmasının ardından dahil olduğu halde, kendine özgü imge dünyası ve süssüz, sade söyleyişiyle tüm dikkatleri üzerinde topladı. "Dünyanın Bir Köşesinden Lucia" adlı ilk şiiri 1954 yılında Avni Dökmeci'nin yönetimindeki Kaynak dergisinde yayınlandı.

1958 tarihinde Robert Koleji’nden mezun olan Tamer’in şiirleri, lise yıllarında Kaynak, Pazar Postası, Yeditepe, Yeni Dergi, Papirus, Sanat Olayı gibi edebiyat dergilerinde yayımlanmaya başladı.
Yetmişin üstünde kitap çevirmiş, şiir antolojileri hazırlamıştır 1964 ve1968 yıllarına gelindiğinde oyunculuk yaptı. Milliyet Yayınları'nda danışman ve editör olarak görevde bulundu. Yayıncılık ve çevirmenlik görevlerini de icra eden Tamer; Milliyet, Karacan Yayınları'nı yönetti. Milliyet Çocuk ve Sanat Olayı dergilerini çıkardı.

Euripides, W. Shakespeare, A. Çehov, B. Brecht, A. Miller, E. lonesco, J. Steinbeck, T. S. Eliot, H. Ibsen gibi yazarlardan otuzun üzerinde oyun çevirdi. Bu oyunlarının pek çoğu özel tiyatrolarca sahnelendi. Birçok şiir antolojisi de hazırladı. Yayımladığı yedi şiir kitabını 1986'da "Yanardağın Üstündeki Kuş" (1986) adlı kitapta bir araya getirdi.

Edith Hamilton'dan Mitologya çevirisiyle TDK 1965 Çeviri Ödülü'nü kazandı. "İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür"(1966) adlı kitabıyla 1967 Yeditepe Şiir Ödülüne, 1979'da çevirileri nedeniyle Macaristan Halk Cumhuriyeti'nce verilen Endre Ady Ödülü'ne, "Alleben Öyküleri" adlı öykü kitabıyla 1991 Yunus Nadi Ödülü'ne, 2014 yılında "Bir Adın Yolculuktu" adlı kitabı ile Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü'ne değer bulundu.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2018, 16:51
YORUM EKLE

banner19