Ufka Yolculuk Yarışması'nda Dereceye Girenler Ödüllerini Aldı

‘Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz’ teması ile uluslararası kapsamda düzenlenen Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri düzenlenen törenle takdim edildi.

Ufka Yolculuk Yarışması'nda Dereceye Girenler Ödüllerini Aldı

Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen ve 700 bine yakın kişinin yarıştığı Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması’nda dereceye girenler 12 Mayıs Cumartesi günü ödüllerine kavuştu. ‘Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz’ teması ile uluslararası kapsamda düzenlenen ve konusu ‘Kur'an ve Sünnet Bütünlüğü’ olan yarışmada dereceye girenlere ödülleri Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen törenle takdim edildi.

Talha Bora Öge'nin sunumu ve Hafız Furkan Çınar'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan gecede, program için İstanbul’a davet edilen dünyaca ünlü müzik grubu DEBU da sahne aldı. ABD kökenli Müslüman genç sanatçılardan oluşan DEBU, biri Türkçe olmak üzere 5 eserini seslendirdi. Türkiye’de olmaktan mutluluk duyduklarını belirten grubun solisti Mustafa Daood, Türkçe eserlerini seslendirirken büyük bir heyecan duyduklarını söyledi.

Kanatsız Melek dakikalarca ayakta alkışlandı

Sınavın yarışmacılarından olan ve yaşadığı Adıyaman’da ‘kanatsız melek’ olarak anılan, doğuştan engelli 10 yaşındaki Elif Melek Parlak’ın okuma azmi ise salondaki izleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. ‘Peygamberimizin hayatını öğrenmek için yarışmaya girdim’ diyen Elif’e alkışlar eşliğinde ödülü takdim edildi. Elif, ‘en azimli yarışmacı’ olarak ödüllendirildiği bilgi ve kültür yarışmasına Adıyaman'ın Kahta ilçesinde girmiş; sınav sırasında kendisine yardımcı olan görevli ile fotoğrafı basında yer almıştı.

“Ufka Yolculuk hareketinin geçmişten geleceğe bir ufuk açma gayretidir”

Törende konuşan Ufka Yolculuk Genel Koordinatörü Muhammet Kemal Çakıcı, Ufka Yolculuk hareketinin geçmişten geleceğe bir ufuk açma gayreti olduğunu belirterek “Ufka Yolculuk, Kur’an ile sünnetin birbirinden ayrılmaya çalışıldığı bir dönemde, Kur’an ile sünnetin ayrılmaz bütünlüğünün toplumsal göstergesidir” diye konuştu.

Dereceye girenler ödüllerini aldı

Yaşlara göre belirlenmiş 11 ayrı kategoride dereceye girenler ödüllerine kavuştu. Yarışmanın ‘en’leri kapsamında ‘en genç yarışmacı’ 7 yaşındaki Seyithan Azun ile ‘en kıdemli’ yarışmacı 76 yaşındaki Rukiye Belek de törende ayrıca ödüllendirildi.

Yarışmaya 98 ülkeden katılım sağlandı. Yurt içi ve yurtdışından 695 bin 215 kişinin katıldığı yarışmanın, test usulü yazılı ile Türkçe online sınavı 8 Nisan’da; İngilizce ve Arapça online sınavları ise 6 Mayıs’ta yapıldı. Yarışmacıların yaşlarına göre belirlenmiş 11 ayrı kategoride düzenlenen yarışma, Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde yapıldı. Yarışmada her kategori için ayrı sorular soruldu. Yarışmaya, özel gözetmenler eşliğinde engelli vatandaşlar ve cezaevlerinde oluşturulan sınav noktalarında mahkûmlar da katıldı. Yarışmada 17 bin 246 gönüllü görev aldı.

 

YORUM EKLE