Üç dinin mensuplarının da sahip çıktığı bir hazine: Muallak taşı

Ömer Lekesiz, Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen Fotoğraflarla Kudüs'ün Hikayesi seminerinde konuştu.

Üç dinin mensuplarının da sahip çıktığı bir hazine: Muallak taşı

Ömer Lekesiz, Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen "Fotoğraflarla Kudüs'ün Hikayesi" seminerinde 17 Şubat akşamı Kubbet-üs Sahra'nın ayrıcalığı, önemi, değeri ve üç ilahi din için nasıl bir anlam ifade ettiğini anlattı.

“Dünya’nın sığınağı Suriye’dir, Suriye’nin sığınağı Filistin’dir; Filistin’in sığınağı Kudüs’tür, Kudüs’ün sığınağı Tapınak Dağı’dır; (…) Tapınak Dağı’nın sığınağı ise Kubbet-üs Sahra’dır.” sözünü hatırlatarak seminerine başlayan Ömer  Lekesiz, Yahudilerin Tapınak Dağı dediği ancak Müslümanların Beytül Makdis diye adlandırdığı noktadaki Süleyman Mabedi'nin yapılışından bahsetti.

Hz. Süleyman'dan beri 144 dönüm olan Tapınak Dağı'ndaki alanın hiçbir değişiklik göstermediğini belirten Lekesiz, Yahudilerin kutsal kitaplarından Tora'da bahsi geçen ve Yahudi akidesinin kaynağını teşkil eden Tapınak Dağı'ndaki kutsallara dair de bilgiler verdi. Bugün Süleyman Mabedi'nin bulunduğu noktada yer alan Kubbet-üs Sahra'yı yaptıran ve tarih boyunca tamir, tadilat, süsleme ve bakımında emeği geçen hükümdarlardan da sözeden Lekesiz, Kudüs'ün her dönem Müslüman Türk hükümdarlar tarafından çok önemsendiğini ve hemen hepsinin Kubbet-üs Sahra'ya hizmet ettiğini anlattı. Lekesiz, 1071 Malazgirt Zaferi'nden sonra Sultan Alparslan'ın hiç vakit kaybetmeden 1073'te en güçlü komutanlarından biri olan AtsızKudüs'e vali olarak gönderdiğini de hatırlattı.

Hıristiyanlar Tapınak Dağı'nı çok fazla sevmezler

Hz. Süleyman'ın mabedinin M.Ö.957'lerde yıkıldığını ve ondan sonra yapılan tapınaklarda şekli olarak hep Süleyman Mabedi'yle ilgili bir arayış olduğunu anlatan Ömer Lekesiz, şöyle konuştu: "Hacer-i Muallaka Hz. Adem'e nisbet edilen taşlardan bir tanesi. Hz. Adem'in dünyaya gönderilişinin bir sembolü olmak bakımından yaratıldığı ya da dünyaya gönderildiği söylenir. Öte yandan kitabî manada dinler tarihine girişi Yahudilikle beraberdir. Onlar da Hz. İbrahim'in İshak Aleyhisselam'ı kurban etmek üzere yatırdığı taşın bu taş olduğunu söylerler. Yahudilerin tarihine de böyle girdi. Ardından İsa Aleyhisselam'ın üzerinde vaaz ettiği taştır. Böylece de Hıristiyanların kutsalı haline gelir. Allah'ın Rasulü'nün de Mirac'a çıkışındaki hareket noktasıdır ve dolayısıyla Hacer-i Muallaka üç dinin mensuplarının da sahip çıktıkları bir değer ve hazine haline geliyor."

Muallak taşı için ağırlığınca altın eden taş da denildiğinden sözeden Lekesiz, "Bu nedenle Kubbet-üs Sahra gibi bir güzelliğin böylesine bir kıymetli şey üzerine yapılması da Müslümanlar tarafından mazrufuna uygun zarf ortaya koymak işidir." dedi.

Bütün kutsiyetine rağmen Muallak Taşı'nın insanlığın en korkunç katliamlarından birine de şahitlik ettiğini anlatan Ömer Lekesiz, Haçlı istilası sırasında yaşananları şu sözlerle özetledi: "Birinci Haçlı Seferleri'nde bu taşın Müslüman kanından görünmez hale geldiğini yazıyor tarihler. Kudüs Haçlılar tarafından işgal edildikten sonra altı ay insan etinin kokusu Kudüs'ten çıkmadı denilir. O muhasaradan sonra kadın, çocuk, ihtiyar demeden herkesi katlediyorlar. Haçlılar şehri kuşatınca kutsalların kutsalı olması bakımından Yahudiler de Müslümanlarla beraber buraya sığınıyorlar. Haçlı askerleri geliyor. Önce eman verildiği halde insanın aklının almayacağı hunharca bir şekilde katlediliyorlar mabede sığınanlar ve ilk defa bu taş silme kan haline geliyor. Bunu da Haçlılar başarıyor."

"Hıristiyanlar için her ne kadar Hz. İsa bu taşın üzerinde vaaz etmiş olsa da aynı zamanda o taş hem Yahudilerin hem Müslümanların varlığını onlara ispat ettiğinden başlarının belası. O nedenle Hıristiyanlar Tapınak Dağı'nı çok fazla sevmezler." diyen Ömer Lekesiz, "Kubbet-ül Ervah denilen ruhların toplanacağına inandıkları Hz. Süleyman'dan kalma taşın da zemininde olduğu bir kubbe vardır. Hıristiyanlar sadece o kubbeden dolayı orayı severler. Ayrıca Tapınak Şövalyeleri diye bir müesseseyi de oranın adıyla kurdukları için tapınağın bu manada örgütsel bir karşılığı da vardır. " şeklinde konuştu.

 

Gülcan Tezcan

Yayın Tarihi: 18 Şubat 2017 Cumartesi 11:56 Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2017, 11:56
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26