TYB Yazarlık Okulu başlıyor

TYB’nin en çok taklit edilen faaliyeti “Yazar Okulu”nda 20. Dönem 15 Şubat’ta Prof.Dr. Mustafa İsen’in açılış dersi ile başlıyor.

TYB Yazarlık Okulu başlıyor

Türkiye Yazarlar Birliği’nin en çok taklit edilen faaliyeti “Yazar Okulu”nda 20. Dönem 15 Şubat’ta Prof.Dr. Mustafa İsen’in açılış dersi ile başlıyor.

Yazarlık alanında ilk düzenli öğretim olan Yazar Okulu’nun 20. Dönemi 15 Şubat Cumartesi günü yapılacak açılış dersi ile başlıyor. Konuyla  ilgili olarak Türkiye Yazarlar Birliği tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“2000 yılında düzenli olarak başlattığımız Yazar Okulu, “Günümüz yazarının yazma donanımı ne olabilir, ne olmalıdır?” sorusunu cevaplayacak bir yapı ve muhteva üzerine oturuyor.

Günümüzün genç yazarı, hangi alanda olursa olsun, düşünce açılımı sağlayacak mantık, felsefe yanında, siyasi sistem bilgisi, toplum ve ideoloji, edebiyat ve iletişim gibi konularla hep durdurulmaya, duraksatılmaya çalışıldığı izlenimi uyanan din düşüncesi konusunda bilgilenmek zorundadır.

Okuma birikimi olup, yazmak için  kalem tutmak isteyen yeni kabiliyetlere ufuk açmak ihtiyacı Yazar Okulu’nu sürekli hale getirdi.”

TYB’nin yazılı açıklamasında 20. dönemle ilgili şu tamamlayıcı bilgilere yer verildi.

“15 Şubat 2014 Cumartesi günü saat 13.30’daki açılış dersi ile 20. dönem başlayacaktır. Dersler, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma akşamları 18.30-20.00, Cumartesi 13.00-17.00

Yazar Okulu’nun 20. dönem açılış dersi Prof. Dr. Mustafa İsen tarafından verilecektir. Değerli bir ilim ve kültür adamı olan İsen, daha önce Kültür Bakanlığı Müsteşarlığı yapmış olup, halen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteridir.

Yeni dönemde Yazar Okulu’nun koordinatörlüğünü Doç. Dr. Musa Kâzım Arıcan üstlendi.

20. dönemin ders konuları ve hocaları:

“Sanat ve Tenkit”;  Necmeddin Evci, “Din ve Düşünce”; Doç. Dr. Gürbüz Deniz ve Ali Osman Kurt “Felsefe ile Düşünmek”; Doç. Dr. Musa Kazım Arıcan, “Toplum ve ideoloji” Doç. Dr. Mustafa Orçan.

Temel Yazarlık dersleri: Yazarlığa Giriş, Dr. İbrahim Demirci, Metin Oluşturma Teknikleri: Erdal Çakır. Yönlendirme derslerinde günümüzün ünlü yazarları yanında kendi alanında öne çıkan yönetici ve ilim adamları yer alacaktır.

On hafta sürecek ve sınırlı sayıda kontenjanı bulunan Yazar Okulu kayıtları devam ediyor. Dersler TYB’nin Sümer 1 Sokak, 11 numaradaki kültür merkezinde yapılacaktır.

Tamamlayıcı bilgiler  tyb.org.tr’den veya 0 312 232 05 71-72’den alınabilir.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2014, 01:34
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26