TYB kursları başlattı.

TYB İstanbul şubesi yazarlık, editörlük, karikatür, Osmanlıca gibi birçok dalda kurslar açtı. İşte ayrıntılar.

TYB kursları başlattı.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesinin 2009-2010 güz-kış dönemi kursları başladı. Kurs faaliyetlerine ilk kez bu yılın Ocak ayında yazarlık ve senaryo-film kursuyla başlayan TYB İstanbul Şubesi, yeni dönemde 9 ayrı alanda kurs programı başlatıyor.

 

A. Ali Ural
Ali Ural

Ali Ural da var, Yasir Eryılmaz da var! 

Bu kurslardan bazıları, daha önceden başlamış kursların devamı  niteliğinde. TYB İstanbul Şubesi Başkanı A.Ali Ural’ın, Yazarlık Kursu ve Yazı Atölyesi bunlardan biri. Cafcaf dergisi çizerlerinden Yasir Eryılmaz’ın Ağustos ayından itibaren başlattığı karikatür kursu da öyle.

Bunun yanında, yeni kurs döneminde, üç yeni kurs var: Editörlük Kursu, Grafik Tasarım Kursu ve Osmanlıca Kursu.

 

Editörlük, grafik vs.

Editörlük Kursu ve Grafik Tasarım Kursu, Yazarlık Kursu ve Yazı Atölyesi’yle birlikte, TYB’nin ismiyle ve misyonuyla birebir örtüşen, birbirini tamamlayan; ve yazı ve yayın hayatımızda kalite çıtasının yükselmesini hedefleyen kurslar niteliğinde.

 

Editörlük kursu

Kasım’ın ilk haftasında başlayacak olan Editörlük Kursu’nu, yaklaşık otuz yıldan beri kendisini hem yazar, hem editör, hem yayıncı olarak nitelikli çalışmalarıyla tanıdığımız; aynı zamanda TYB İstanbul Şubesi Koordinatörü de olan Metin Karabaşoğlu verecek. Karabaşoğlu, otuz yıllık yazarlık-editörlük-yayıncılık tecrübesini harmanladığı bu kursta, ‘Editör kimdir?’ sorusuyla başlayacak bir süreçte, genel anlamda editörün işlevi ve iyi bir editör olabilmek için dikkat edilmesi gerekenleri ele aldıktan sonra, sırasıyla kitap editörlüğü, dergi editörlüğü, çeviri editörlüğü, web sitesi editörlüğü üzerine bilgi ve birikimini aktaracak. Ayrıca, onlarca ismin yazar olarak gün yüzüne çıkmasına vesile olmuş bir editör olarak, yazar-editör ilişkisi, iyi yazarın ve iyi kitabın keşfi konularına da kurs boyunca yer verecek.

 

Grafik Tasarım Kursu

Grafik Tasarım Kursu’nu ise, yine, yayıncılık camiamızda yapageldiği özgün çalışmalarla tanıdığımız bir diğer isim, Muhammed Nur Anbarlı verecek. 90’lı yılların ‘efsane’ kitap dergisi Matbuat’ın yayın yönetmenliğini de yapmış bulunan; halen Karakalem, Vindobonda gibi dergilerin sıradışı tasarımları, keza prestijli kitaplardaki göz doldurucu sayfa düzeni ile adından söz ettiren Muhammed Nur Anbarlı, Grafik Tasarım kursunda, tasarımın felsefesi ve doğru bir tasarım yapmanın teorisi üzerinde odaklanarak; tipografi, renk, fotoğraf gibi grafik ögelerini tasarımı yapılam kitap, dergi, afiş veya broşürün muhtevasına göre en doğru şekilde kullanmanın yollarını öğretecek.

Birbirini tamamlayan iki kurs olarak, hem Editörlük Kursunun, hem Grafik Tasarım Kursu’nun teorik bir temel taşımakla birlikte, pratiğe dayalı, uygulamalı kurslar olacağını da sırası gelmişken kaydedelim.

 

Osmanlı Türkçesi Hocası bir harika!

Yeni dönemde açılacak kurslardan bir diğeri ise, Osmanlı Türkçesi Kursu. Osmanlı Türkçesi Kursu’nu Başbakanlık Osmanlı Arşivleri uzmanlarından İbrahim Küreli verecek. Osmanlı metin ve belge okumalarının yanında, Arapça, Farsça ve İngilizce’ye vukufiyeti ile de arşiv çalışmalarında dikkate değer katkıları olan bir isim olarak İbrahim Küreli’nin Osmanlı Türkçesiyle yazılmış matbu metinleri okumayı mümkün kılacak bir müfredatla başlayacak Osmanlı Türkçesi kursu, divanî, rik’a gibi farklı stillerde yazılmış metinleri ve el yazılarını okumayı mümkün kılacak bir seviyeye doğru ilerleyecek.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde Ney Kursunu ise yeni dönemde İstanbul Sazendeleri ekibi arasında yer alan neyzen Murat Dağlı verecek.

TYB İstanbul Şubesi yeni dönemde bir Fotoğraf Kursu açmayı da planlıyor olmakla birlikte, kursu kimin vereceği konusunda henüz bir netleşme sağlanmış değil. Aynı şekilde, yakın bir dönemde, sadece KPDS ve ÜDS’ye odaklı bir İngilizce kursu da planlanıyor.

 

Yusuf Kaplan
Yusuf Kaplan

Yusuf Kaplan devam edecek!

Yusuf Kaplan’ın bu yılın Ocak ayında vermeye başladığı Senaryo Yazım-Film Yapım Teknikleri Kursu ise, TYB İstanbul Şubesi’ndeki en uzun süreli kurs niteliğinde. Bir yıllık bir süreye yayılan kursun ilk sınıfı öğrenimine hâlâ devam ediyor. Ocak ayında açılacak yeni sınıf için de ön kayıtlar başlamış durumda.

 

Öğrenci indirimi var!

TYB’nin düzenlediği bu kurslarda katılımcılardan cüz’î bir ücret alınıyor. Öğrenciler için kursların indirimli olduğunu da belirtmiş  olalım...

 

TYB İSTANBUL ŞUBESİ KURSLARI

YAZARLIK KURSU VE YAZI ATÖLYESİ

Ali Ural

23 Ekim Cuma günü  başladı, kayıtlar devam ediyor

Saat: 17:00-19:00

(ücreti: aylık 100 tl, 5 ay)

Metin Karabaşoğlu
Metin Karabaşoğlu

 

EDİTÖRLÜK KURSU

Metin Karabaşoğlu

4 Kasım Çarşamba günü başlayacak, kayıtlar devam ediyor.

 (ücreti: aylık 100 tl, 5 ay)

 

 

TASARIM KURSU

Muhammed Nur Anbarlı

Kasım ayı  içinde başlaması planlanıyor.

(ücreti: aylık 100 tl, 5 ay)

 

KARİKATÜR KURSU

Yasir Eryılmaz

Cafcaf çizerlerinden Yasir Eryılmaz’ın verdiği kurs başladı, yeni kayıtlar devam ediyor. Karikatür kursunda kursa katılanların çizimleriyle tek tek meşgul olunduğu için, kayıt haftası içinde kursa başlanabilir.

Cumartesi günleri, saat: 14:00-16:00 arası

(ücreti: aylık 80 tl, 4 ay)

 

OSMANLICA KURSU

İbrahim Küreli

Osmanlı Türkçesiyle yazılmış matbu metinleri okumayı mümkün kılacak bir müfredatla başlayacak kurs, divanî, rik’a gibi farklı stillerde yazılmış metinleri ve el yazılarını okumayı mümkün kılacak bir seviyeye doğru ilerleyecek.

Günü tam netleşmedi, ama hafta içi asgari 2 saat olarak, saat 17:00 sonrası  düşünülüyor.

(ücreti: aylık 100 tl, başlangıç 3 ay)

 

NEY KURSU

Murat Dağlı

Cumartesi günü  düşünülüyor. Yeterli öğrenci sayısına ulaşıldığı durumlarda, hafta içi günlerde de ayrı bir sınıf oluşturulabilecek.

(Haftada 3 saat, ücreti: aylık 125 tl, başlangıç 4 ay)

 

FOTOĞRAF KURSU

Başladığı  tarih netleşmemekle birlikte ön kayıt alınabiliyor.

 

SİNEMA-SENARYO KURSU

Yusuf Kaplan

Yeni sınıf Ocak ayında eğitime başlayacak. Cumartesi günleri öğle sonrası  olarak planlanıyor. Ön kayıt alınabiliyor.

 

KPDS-ÜDS KURSU

Başlama tarihi henüz belirlenmedi. Ön kayıt ve iletişim bilgileri alınabilir.

 Daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için:

TYB İstanbul Şubesi, (0212) 527 75 17 – 527 75 18 – 427 75 19 – 527 44 27

[email protected]

 

Nurdan Umut haber verdi.

Yayın Tarihi: 28 Ekim 2009 Çarşamba 08:58 Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2009, 09:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
melekleri ürkütmeden
melekleri ürkütmeden - 11 yıl Önce

Hele de Metin abi varsa orada olamamak gerçekten üzücü..

Her güzel olay İstanbulda olduğu için,bütün İstanbulluları kınıyoruz ve tabî olarak bu olaya sinirleniyoruz! [hakkımız]

Ankarayı da görmeleri dileğiyle..[tabî cevab hazır; katılım önemli]

gidenlere selâm olsun.

Betül Vural
Betül Vural - 11 yıl Önce

Bizimkiler niçin uyuyor anlamıyorum. İstanbul kadar olmasa bile Konya'da da bu tür kurslar açmak için (en azından bir kaçını) uygun bir altyapı olduğunu düşünüyorum ama maalesef kimseden ses seda yok...

ZEKİYE ÖZÇELİK
ZEKİYE ÖZÇELİK - 11 yıl Önce

ANADOLU YAKASINDA DA OLSA BU KURSLAR NE İYİ OLUR...

zeynep nur
zeynep nur - 11 yıl Önce

bölesi kursların ve değerli hocaların varlığı bizi mutlu ediyor bu türden hayırlı çalışmların her daim olmasını diliyor emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı dile getirmek istiyorum.

Selva ÜNLÜ
Selva ÜNLÜ - 11 yıl Önce

Ankara'nın başkent olarak sadece adı var. Etkinlik namına hiçbir şey yok.

banner26