TYB Kültür Kervanı Antep'ten geçti

“Ankara’dan Siirt’e Kültür Kervanı” yürüyüşünü başlatan TYB 3. günde Gaziantep Üniversitesiyle ortak olarak düzenlediği kültür etkinliğini gerçekleştirdi.

TYB Kültür Kervanı Antep'ten geçti

Kuruluşunun 35. yıl münasebetiyle “Ankara’dan Siirt’e Kültür Kervanı” yürüyüşünü başlatan Türkiye Yazarlar Birliği faaliyetin 3. gününde Gaziantep Üniversitesiyle ortak olarak düzenlediği kültür etkinliğini gerçekleştirdi.

Gaziantep Üniversitesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Özel Erdem Koleji yöneticileri, öğretmenleri ve öğrencileri katıldılar.

Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Fidan yaptığı açılış konuşmasında TYB’nin  kısa tarihî geçmişinden bahsettikten sonra geziye katılan yazar, şair ve birlik dostlarını öğrencilere tanıttı. Program şairlerin şiirlerini okumasıyla devam etti.

Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan  “Uzaktaki yakın: Kaşgar” konulu sohbetinde Kaşgarlı Mahmud’un, Divan-ı Lügati’t-Türk’ünün 20. Yüzyılın başında keşfedilmesinin, dil ve kültür tarihimiz açısından bir dönüm noktası olduğunu, Mahmud’un Kaşgar’a dönmesiyle Uygur bilim adamlarının ona dair keşiflerinin yeni tartışmaları da beraberinde getirdiğinden bahsederek “Divan-ı Lügati’t Türk”ün Bağdat’ta yazıldığı, 20. asırda keşfedilerek yüzyılın ikinci yarısında hayata kavuştuğunu ifade etti.

İsmi memleketi ile bütünleşen bir şahsiyet olarak tanıttığı Kaşgarlı Mahmud’un  Divan-ı Lügati’t Türkü Bağdat’ta Araplara Türkçe  öğretmek için 1072 yılında yazıldığına da işaret etti.

Doğan Kaşgar’ı ziyaretinde çekmiş olduğu resimlerle de Türklerin ana yurdu hakkında bilgiler verirken aynı zaman da İslâmî Edebiyatın ilk eserini bizlere kazandıran Kaşgarlı Yusuf Has Hacib’den bade bahsettiği gibi Satuk Buğra Han’ın İslâmla müşerref oluşunu ve yaptığı hizmetleri de resimler üzerinden anlattı.

Bahar şenliklerinde açılan resim sergisi ve yazarların eserlerini imzalaması ve okurlarla sohbetinin ardından Türkiye yazarlar Birliği Heyeti Gaziantep Üniversitesi Rektörü Makamında ziyaret ederek bir müddet sohbet ettiler.

Kültür Kervanı dördüncü durağı olan Şanlıurfa’ya hareket etti.

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2013, 12:24
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13