TÜYAP'ta tarihî buluşma!

9 Kasım Cumartesi günü Türkiye’nin önde gelen tarih dergileri temsilcileri bir araya gelerek tarih dergilerinin bugününü ve geleceğini konuşacaklar.

TÜYAP'ta tarihî buluşma!

TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı tarihi bir buluşmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin önde gelen tarih dergileri Yedikıta, Atlas Tarih, Derin Tarih, Toplumsal Tarih ve eski NTV Tarih dergileri temsilcileri bir araya gelerek tarih dergilerinin bugününü ve geleceğini konuşacaklar.

Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi, bu yıl Uluslararası 32. İstanbul Kitap Fuarı’nın ana temasının “Tarih: Geçmişteki Gelecek” olması dolayısıyla “Türkiye’de Popüler Tarih Dergiciliği” konulu bir panel düzenledi. Panele konuşmacı olarak Yedikıta’yı temsilen Doç. Dr. Hamit Pehlivanlı, Atlas Tarih’i temsilen Dr. Orhan Koloğlu, Derin Tarih’i temsilen Mustafa Armağan, Toplumsal Tarih’i temsilen Ahmet Akşit ve eski NTV Tarih’i temsilen yayın yönetmeni Gürsel Göncü katılıyor.

Buluşma tarihte ilk!

Yedikıta dergisinin organize ettiği bu önemli buluşmaya TÜYAP Fuarcılık ise büyük bir jest yaparak en büyük salonu olan İnterexpo’yu tahsis etti. Böylece tarihte ilk defa aynı kulvarda yarışan dergilerin temsilcileri tek çatı altında, aynı masada okuyucularıyla bir araya gelecekler. Bu tarihi panelde tarih dergiciliğinde geçmişte yapılan hatalardan ders alarak gelecek vizyonlarını, öngörülerini ortaya koyacaklar. Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi bu sıra dışı buluşmaya şahitlik etmek isteyenler için sürprizler hazırladı. Salona gelen herkese Yedikıta, Atlas Tarih, Derin Tarih ve Toplumsal Tarih dergilerden birer tane hediye edilecek.

Ayrıca, panelde bir ilk olarak açılacak twitter hesabı üzerinden katılımcılar sorularını #turkiyedetarihdergiciligi sayfası üzerinden doğrudan, anlık olarak oturum başkanına iletebilecekler.

Panelde ne konuşulacak?

Atlas Tarih adına Dr. Orhan Koloğlu “Osmanlı'dan günümüze popüler tarih dergiciliği, dergiciliğin sorunları”, Yedikıta adına Doç. Dr. Hamit Pehlivanlı “Popüler tarih dergilerinde tarihe bakışın sınırları, tarihçiliğin yayın ahlakı, sansür meselesi”, Derin Tarih Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Armağan “Popüler Tarih dergileri ve resmi tarih ilişkisi”, Toplumsal Tarih Yayın Yönetmeni Ahmet Akşit “Tarih dergiciliğinin akademik tarihe katkısı; akademik-sivil tarihçilik ilişkisi” ve Eski NTV Tarih Yayın Yönetmeni Gürsel Göncü “Popüler tarih dergileri ve sosyal gündemle ilişkileri” konularında sunum yaparak tarih dergilerinin geleceği konusundaki öngörülerine yer verecekler.

9 Kasım 2013 Cumartesi günü TÜYAP İnterexpo salonunda saat 17.00’de başlayacak olan paneli Araştırmacı Yazar Yusuf Çağlar yönetecek.

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2013, 01:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13