Türkiye'nin tüm ulu camileri bir albümde

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığınca düzenlenen Ulu Camiler Fotoğraf Sergisi 5-11 Haziran 2016 tarihlerinde Kızılay Metro Sanat Galerisinde...

Türkiye'nin tüm ulu camileri bir albümde

Türkiye'deki bütün ulu camiler fotoğraflanarak bir albümde toplandı. Başbakanlık Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından hazırlanan 700 sayfalık "Türkiye Ulu Camileri" fotoğraf albümü, bugünkü Türkiye sınırları içinde bulunan 118 ulu camiden çekilmiş 10 bin fotoğraftan seçilerek hazırlandı. Albümün fotoğraf çekimleri, ülkemizin tanınmış sanat tarihi fotoğrafçısı Mustafa Cambaz tarafından 2015 yılında ulu cami bulunan bütün il ve ilçeler gezilerek yapıldı.

"Türkiye Ulu Camileri Fotoğraf Albümü"nün tanıtım toplantısı, aynı albümden seçilmiş 40 ulu caminin fotoğraflarından oluşan bir sergi açılışıyla birlikte yapılacak. Sergi, 5 Haziran Pazar günü Ankara'da, Kızılay Metro İstasyonu içindeki Metro Sanat Galerisinde Ankaralıların ziyaretine açılacak ve 11 Haziran'a kadar aynı mekânda görülebilecek.

Büyük Selçuklu Devleti döneminde Cuma namazını topluca kılmak için "şehir" kabul edilen yerlerde iç kalenin hemen yakınında inşa edilen ulu camiler, mimarî estetiği, taş ve ahşap işlemeciliği, minareleri, çinileri ve kitabeleriyle kültür tarihimizin en kıymetli eserlerini oluşturuyor. Taç kapılı medreseler, darüşşifalar (hastaneler), bedesten, arasta ve kapalı çarşılar ile kervansaraylar silsilesi de ulu camilerin etrafında yerini alan anıtsal kültür mirasımızın diğer şaheserlerini oluşturuyor.

Yayın Tarihi: 26 Mayıs 2016 Perşembe 11:08 Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 11:08
banner25
YORUM EKLE

banner26