Türkiye'nin duruşunu Haber Veri Yorum

Haber Veri Yorum programında 25 Ocak Çarşamba günü “Mezhep Çatışmalarına Sürüklenen Ortadoğu ve Türkiye’nin Duruşu” konuşulacak.

Türkiye'nin duruşunu Haber Veri Yorum

İnsan ve Medeniyet Hareketi Bahariye Mevlevihanesinde gerçekleşecek programda konu olarak “Mezhep Çatışmalarına Sürüklenen Ortadoğu ve Türkiye’nin Duruşu” irdeleniyor. Programın oturum başkanlığını Metin Mutanoğlu yapıyor. Programa konuşmacı olarak Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara, gazeteci yazar Mete Çubukçu, araştırmacı yazar Ufuk Ulutaş katılıyor.

Geçmişten günümüze oluşan mezhep ayrılıklarının temel nedenleri nedir. Günümüzde mezhep farklılıkları nasıl yorumlanmalı. ABD’nin Irak işgalinden sonra bölgede tırmanan Şii-Sünni çatışmasının arka planında hangi sebepler var. ABD Ortadoğu’da Şii bir blok mu oluşturmak istiyor. İran’ın izlediği politikalar bölgede ne tür sorunlara yol açıyor. Suriye’de Nusayri azınlığın baskıcı yönetimini daha ne kadar varlığını koruyacak. Türkiye Ortadoğu’da yaşanan mezhepsel çatışmaların neresinde ve ne yapmak istiyor. Türkiye hangi dengeleri gözeterek kimin yanında duruyor. Bu ve benzeri sorulara cevapların aranacağı Haber Veri Yorum programına davetlisiniz.

Yer: İMH Bahariye Mevlevihanesi

Tarih ve Saat: 25-01-2012 20:00

 

Öznur Torun haber verdi

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2012, 21:33
YORUM EKLE

banner19

banner13