Türkiye'de Yüksek Öğretim ve Akademi

TYB Akademi’nin 16. sayısı Türkiye’de Yüksek Öğretim ve Akademi özel sayısı olarak çıktı.

Türkiye'de Yüksek Öğretim ve Akademi

Türkiye Yazarlar Birliği’nin ilmî dergisi TYB Akademi’nin 16. sayısı "Türkiye’de Yüksek Öğretim ve Akademi" özel sayısı olarak çıktı. Dergide ilim ve fikir adamlarının dünyada ve Türkiye’de üniversite, akademi konusunda akademik yazıları yanında, eleştirel metinleri de yer alıyor. Prof. Dr. Durmuş Günay “Türk Yükseköğretiminde Sorunlar ve Öneriler” başlıklı yazısında, işin içinde bir uzman olarak görüşlerini ortaya koyuyor. Prof. Dr. Ali Rıza Erdem’in “Üniversite anlayışındaki değişim: Birinci nesil üniversiteden dördüncü nesil üniversiteye” yazısı ile konuyu dünya ölçeğinde değerlendiriyor. Prof. Mevlüt Uyanık ise “Felsefesiz ilahiyat mümkün mü?” sorusunun cevabını araştırıyor.

Bu sayıda ayrıca akademi-üniversite bağlamında Prof. Namık Açıkgöz’ün “Çözümsüzlüğün akademik boyutu”,  Prof. Dr. Sebahattin Bektaş’ın “Yüksek öğretimde plansızlık ve mühendislik eğitimi” ve Dr. Dursun Ali Tökel’in “Bana edebiyat yapma diyene illa edebiyat yapmaya çalışmak” başlıklı yazıları yer alıyor.

TYB Akademi’nin altıncı yılının ilk sayısında Üniversite konulu yazılar dışında Prof. Dr. Fazıl Gökçek’in “Ahmet Midhat Efendi’nin romanlarında Osmanlı tarihinin Osmanlıcılık ideoloji bağlamında yorumu”, araştırma görevlisi Necla Dağ’ın “Tarihî Roman olarak Ahmet Midhat Efendi’nin Süleyman Masli ile Namık Kemal’in Cezmi eserlerinin karşılaştırması”, araştırma görevlisi Mustafa Dere’nin “Mahur Beste romanında 2. Abdülhamid ve dönemi”, Doç. Dr. Mehmet Güneş’in “Ümraniye Belediyesi Çanakkale Zaferi konulu şiir yarışmaları örneğinde sanata teşvikte yerel yönetimlerin ve sanat yarışmalarının rolü” başlıklı yazıları dikkat çekiyor.

Bu sayıda iki kitabiyat yazısı da var. D. Mehmet Doğan yeni yayınlanan Süleyman Hayri Bolay’ın “Tanzimattan Günümüze Türk Düşünürleri” kitabını eleştiriyor, Mustafa Dere de Ertan Engin’in “1980 Sonrası Türk Hikâyesinde Tasavvuf” kitabını tanıtıyor.

TYB Akademi irtibat:

Tel: 0312 232 05 71

tybakademi@gmail.com

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 11:06
YORUM EKLE

banner19