Türkiye'de modern ideolojiler üzerine konuştu

Hüsamettin Arslan, Zeytinburnu'ndaki seminerinde Türkiye’de modern ideolojiler üzerine konuştu.

Türkiye'de modern ideolojiler üzerine konuştu

Prof. Dr. Hüsamettin Arslan’ın konuşmacı olduğu "Toplum ve Politika" semineri 16 Ocak Cumartesi günü saat 15.00’da, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Hüsamettin Arslan, konuşmasında “Türkiye’de modern ideolojiler” üzerine durdu.

Konuşmasına “ideoloji” kelimesinin kökenini değerlendirerek başlayan Prof. Dr. Arslan, “ide” kelimesinden “total ideolojiler”e kadar terimin serüvenini anlattı. Hüsamettin Arslan, total ideolojileri rutin hayata müdahale etmesiyle tanımlarken, “Günümüzde de total ideolojiler var” dedi. “Arabistan’da yaşayanlar kendi rejimlerinin İslâmi bir rejim olduğunu düşünüyorlar” diye sözlerine devam eden Hüsamettin Arslan, rejimin sadece adının İslâm olduğunu belirtirken, şunun altını çizdi: “İslam bir ideoloji değildir.”

Sadece Tanrı'nın hayatımıza bütünüyle müdahale edebileceğini vurgulayan Arslan, “Eğer bir rejim bunu yapıyorsa benim için Tanrı'ya şirk koşuyordur” dedi. Cemil Meriç’in sözüne atıfta bulunarak ideolojilerin idraklerimize giydirilen deli gömlekleri olduğunu söyleyen Hüsamettin Arslan, itibarlarının menşeinden geldiğini belirterek Avrupa’yı işaret etti. Cemil Meriç’in aynı zamanda ideolojileri, karanlıkta önümüzü aydınlatan hırsız fenerlerine benzettiğini de hatırlatan Prof. Dr. Arslan, bu iki cümle arasındaki çelişkinin toplumumuzun içinde bulunduğu çelişkiyi yansıttığını sözlerine ilave etti.

 

Yayın Tarihi: 18 Ocak 2016 Pazartesi 11:29 Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 11:29
banner25
YORUM EKLE

banner26