Türkiye'de İslami İlimler: Tefsir ve Kur'an İlimleri I-II çıktı

Türkiye Araştırmaları Literatür Dergisi’nin (TALİD) yeni sayıları, Tefsir ve Kur’an İlimleri başlığıyla iki cilt halinde yayınlandı.

Türkiye'de İslami İlimler: Tefsir ve Kur'an İlimleri I-II çıktı

Türkiye’de İslami ilimler üzerine yapılan çalışmaların hâsılasını ortaya koymayı hedefleyen bir serinin ilk ayağını oluşturan Türkiye Araştırmaları Literatür Dergisi’nin (TALİD) yeni sayıları, Tefsir ve Kur’an İlimleri başlığıyla iki cilt halinde yayınlandı.

Serinin devamını, hâlihazırda çalışmaları sürdürülen ve yine Türkiye’de İslami İlimler üst başlığıyla yayınlanacak olan Hadis, Fıkıh, Kelam ve Tasavvuf başlıklı sayılar oluşturacak.

Bu seride Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi Türkiye’sinde yapılan İslami İlimler çalışmalarının bir envanterinin çıkarılması, bu alanı genel olarak tanımlayabilmek için mevcut çalışmaların değerlendirmesi, henüz araştırmacıların yeteri kadar ilgisini çekmemiş kaynak ve temaların gündeme getirilmesi ve bu alana katkıda bulunmuş belli başlı kurumsal ve kişisel gayretlerin ortaya konulması amaçlanmakta.

Tefsir ve Kur’an İlimleri sayıların sunuş yazıları ve içindekiler ve makale özetleri için bkz.

Tefsir ve Kur'an İlimleri I http://talid.org/dergiler.aspx?SAYI=18

Tefsir ve Kur'an İlimleri II http://talid.org/dergiler.aspx?SAYI=19

Not: TALİD’in ilk 17 sayısının tüm makalelerini www.talid.org sitesine kısa bir üyelik işleminin ardından pdf olarak indirebilirsiniz. Sayı ve makaleler aynı şekilde dergimizin academia.edu hesabında da online olarak sunulmaktadır: https://bisav.academia.edu/talid

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 12:25
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13