Türkiye Âlimler Birliği kuruldu

Otuzun üzerinde ilim adamı bir araya gelerek bir yılı aşan çalışma sonrası resmi başvurularını yaparak Türkiye Âlimler Birliği'ni kurdu.

Türkiye Âlimler Birliği kuruldu

Otuzun üzerinde ilim adamı bir araya gelerek bir yılı aşan çalışma sonrası resmi başvurularını yaparak Türkiye Âlimler Birliği'ni kurdu. Birliğin ilk çekirdeğini toplumun yakından tanıdığı ve aralarında bazı Diyanet üst düzey mensuplarının da yer aldığı değerli âlimler oluşturuyor.

Kamuoyunun da yakından tanıdığı Halil Günenç Hoca Efendi, Mehmet Savaş Hoca Efendi, Prof. Dr. Raşit Küçük, Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Prof. Dr. Yaşar Kandemir, Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan, Nurettin Yıldız Hoca Efendi, Prof. Dr. Orhan Çeker, Prof. Dr. Faruk Beşer, Doç. Dr. Rahmi Yaran gibi isimlerin de bulunduğu kurucular listesinde ayrıca şu isimler de var:

Prof. Dr. Abdullah Aydınlı, Dr. Ahmet Efe, Doç. Dr. Ahmet Bostancı, Prof. Dr. Ahmet Özel, Prof. Dr. Ahmet Yaman, Alirıza Temel, Prof. Dr. Cağfer Karadaş, Doç. Dr. Erdinç Ahatlı, Prof. Dr. Hacı Mehmet Günay, Hayati Yılmaz, Prof. Dr. Kemal Yıldız, Doç. Dr. Mehmet Özşenel, Doç. Dr. Özcan Hıdır, Prof. Dr. Ramazan Muslu, Prof. Dr. Zekeriya Güler.

Türkiye Âlimler Birliği adına açıklama yapan Prof. Dr. Faruk Beşer, hedeflerini de açıkladı. Beşer yaptığı yazılı açıklamada Türkiye'de ilmi geleneğin kısmen kopması sebebiyle toplumun din algısında bir dezenformasyon oluştuğunu, sahih İslam anlayışında problemler ortaya çıktığını belirtti. "Kimin neye inanacağı belirsizleşti." diyen Beşer bu durumdan yararlanan kötü niyetli insanların kendilerini Mehdi ya da resül ilan ederek halkın kafasını karıştırmaya başladığını hatırlattı.

Meslektaşları adına özeleştiri de yapan Beşer "Bazı ilim adamları ve akademisyenler de, samimi olsalar bile, usulsüzlük yüzünden yanlışlar yaptılar. Bu yanlışlarını düzeltecek danışma meclisleri oluşturamadılar. İslam'ın bin beş yüz yıla yaklaşan ilim ve hayat tecrübesi ve Sünnet bilinci devreden çıkarıldı. Herkes kendi bildiğini tek doğru zanneder oldu. Böylece ilmi seviyede de belirsizlikler oluştu." diyerek duruma dikkat çekti.

Bir araya gelme gerekçelerini "Bunun için sahih İslam geleneğinin göz ardı edilemeyeceği görüşünde olan âlimlerin şimdilik bir kısmı; Hz. Peygamber'in Hz. Ali'ye: "Ne yapacağınızı şaşırdığınızda tek başınıza hareket etmeyin, âbid âlimleri toplayıp onların istişaresiyle hareket edin" tavsiyesine uyarak bir araya geldiler. Uzun istişarelerden sonra önce bir birlik, sonra da bir vakıf oluşturdular. Şimdilik otuzdan fazla İslam âlimi bu birliğe katıldı. Birlik, ileriye doğru aynı duyarlığı taşıyan âlimlerle genişlemeyi planlıyor." dedi

Birlik yakında faaliyet alanları belirleyip toplumu din anlayışı konusunda aydınlatmayı planlıyor. Daha sonra İslam dünyasında bulunan benzer kuruluşlarla işbirliği imkânları aranacak.

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2013, 14:12
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
filiz karaca
filiz karaca - 6 yıl Önce

allah mübarek etsin çok sevindim allah muvaffak eylesin amin.

Mustafa ÖZDEMİR
Mustafa ÖZDEMİR - 6 yıl Önce

Allah razı olsun. Yolunuz ve yolumuz açık olsun. İnşaallah bu birlikteliklerden kuvvet doğacaktır.Selam ve dua ile. Allah'a emanet olunuz.Rize Orta Pazar K.Kursu Yöneticisi

ismail şahin
ismail şahin - 6 yıl Önce

Bu oluşumu yıllardır hayal ediyor ve de bekliyordum.Neden bizim de bizim de Alimlerimizden oluşan bir oluşumumuz yok? Mısır gibi,Suriye gibi,İran gibi vs.Bu oluşumda emeği geçen her kişiye sonsuz müteşekkirim,Allah razı olsun ebeden.Rabbim, memleketimiz, Ümmet-i Muhammed ve de şu zalimlerin cirit attığı dünyamız için hayırlara vesile etsin.Amin.

Ali Osman Sert
Ali Osman Sert - 6 yıl Önce

Müslümanları gerçek düşmanı dururken kardeşine düşman etmeyeceklerse, Amerikadan icazetli patronlardan izin alarak fetva vermayecek ve gündemü israil ve amerika için meşgul etmeyeceklerse, Mezheblerini din edinip başka mezhebleri kafir ilan etmeyeceklerse ve imam hanife gibi zindanlarda yatma pahasına Şeriati uygulamayan hükümdarları desteklemeyeceklerse, Bizi Allahın resulünü ile kandırıp, sakal sünnetini bile yapamayacak kadar devletini ilah edinmeyeceklerse .... Hayırlı olsun...

elif nuroğlu
elif nuroğlu - 6 yıl Önce

en büyük eksikliğimiz bizim ümmet olarak bir yol gösterenimizin olmaması..alim insanlar artık sayıları azalırken gelecek nesiller için gerçekten korkmaya başlarken bu ekskliğin kapatılmasını çok hayırlı buluyorum..çocuklarımız için ve ümmet için Allah emek verenlerden razı olsun

Nuri Çakmak
Nuri Çakmak - 6 yıl Önce

Ahir zamanda İslamı anlamak ve yaşamak gerçekten çok zorlaştı. Cenab-ı Hakk'ın aynı ayetini okuyup farklı farklı yorumlar getiren bu işi okulunda okumuş ilim sahibi sayısız kişiler türedi daha kendi aralarında anlaşamayan bu kişiler insanlara nasıl izah edecek nasıl doğruyu anlatacaklar. Türkiye Alimler Birliğini duyunca hakikaten çok sevindim umarım amacına ulaşır ve toplumdaki islam üzerine olan bu kargaşayı allahın izni ile azaltır ve doğrulara davet ederler. Süphanallah

banner19

banner13