Türkiye herkese sığınak oldu

Ebubekir Kurban, TYB İstanbul Şubesi'nde 'Türkiye Sevgisi İmandandır' kitabı üzerine konuştu.

Türkiye herkese sığınak oldu

Ebubekir Kurban, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesinde 'Türkiye Sevgisi İmandandır' kitabını ve yol hikayelerini anlattı. Kızlarağası Medresesi'nde gerçekleşen etkinlikte konuşan Kurban, “Türk olmak, dünyaya Türkiye'den bakmak kıymetlidir” dedi.

Dostluk, arkadaşlık, sevgili, anne ve çocuk gibi ilişkilerin sahici olabilmesi ve ebediyete uzanan bir ilişki olması gerektiğine işaret eden Kurban, "Türkiye'de öyledir. Yani Türkiye ayrı, cennet ayrı dediğin vakit gavur olursun. Türkiye ayrı, ahiret günü ayrı dediğin vakit laik olursun. Benim anlayışıma göre budur. Yani kalp parçalanmaz, sevgi parçalanmaz, Allah parçalanmaz" ifadelerini kullandı.

Kurban, sevilen herşeyin sonuna kadar devam etmesi gerektiğini vurgulayarak şunları aktardı: "Türkiye ayrı, ahiret ayrı demiyorum. Bunları birbirinden ayırmıyorum. Ayıramam da zaten. Yani kalbini parçalayabilir mi insan, parçalayamaz. Türkiye sevgisi de imandan, böyle düşünüyorum. Bu benim doğam."

"Vatan anne gibidir. Vatanını kaybeden aslında annesini de kaybetmiş oluyor" sözü ile Kurban, vatanın kıymetli olduğuna dikkat çekerek şöyle söyledi: "Bir yerde yaşıyorsunuz, bir yerden bakıyorsunuz, dünyaya bir yerden bakmak zorundasınız. Yani Türkiye sığınak, herkese sığınak olmuş. Kafkasya'dan gelen insanlar da burada, buraya sığınıyorlar. Suriyeli'ler de. Balkanlardan, Saddam'ın zulmünden kaçanlar da buraya geliyor. Tarih boyunca Türkiye mazlumlara sığınak olmuş bir ülke."

Şehitlik mertebesi üzerine de konuşan Ebubekir Kurban, şehitliğin özel bir mertebe olduğunu dile getirerek, "Bu topraklarda şehit çok. Vatanı da, Türkiye'yi de Türkiye yapan şey şehitlerdir. Nüfuslarımızın beş katı, on katı insanlar bu toprakların altında. Onlarla birlikte yaşadık ve onlardan besleniriz. Onlar yolumuzu gösterir" dedi.

Aşk biterse insan yorulur; sevgiyi, aşkı yaşatmalıyız” diyen Ebubekir Kurban, insanın hikayesini önemsediğini kaydederek şunları söyledi: “’Kendi hikayemiz olsun, Türkiye’nin hikayesi hüzünlü bir hikayedir, onurludur. Herkes kendi hikayesi üzerinden Türkiye’ye bakmalı. Kendi kaderiyle, ülkesinin kaderini yan yana düşünüyor mu, öyle bakmalı. Sahici olan bu. En çok da Müslümanlara yakışır bu.’’ “Türkülerin acı dolu hikayelerini okumalıyız” diyen Kurban, “türküyü seven insandan zarar gelmez, söyleyen insandan hiç zarar gelmez” dedi.

Yayın Tarihi: 11 Ocak 2016 Pazartesi 12:57 Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2016, 12:57
banner25
YORUM EKLE

banner26