Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Tokat Şubesi’nde nöbet değişimi

25.09.2021 Cumartesi günü Tokat Öğretmenevi'nde yapılan olağan genel kurul sonucunda yeni yönetim belirlendi.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Tokat Şubesi’nde nöbet değişimi

TDED Genel Başkanı Ekrem Erdem’in de katıldığı Kurul’a Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, eski Tokat Milletvekili Prof. Dr. Osman Demir, Sulusaray Belediye Başkanı Necmettin Coruk, Suşehri Belediye Başkanı Fazlı Yüksel, STK başkanları, yöneticiler ve dernek üyeleri de katıldı. Açılış konuşmasını Şube Başkanı Mustafa Uçurum yaptı. 2015 yılından itibaren başkanlık görevini yürüten Uçurum, katılımcılara teşekkür ederek, “Dilimize, medeniyetimize, kültürümüze sahip çıkmak için çalışmalar yaptık. Edebiyat atölyeleri açtık, kurslar düzenledik, şiir programları yaptık.” dedi.

Eski Tokat Milletvekili Prof. Dr. Osman Demir de bir konuşma yaptı. Demir konuşmasında, “Kültürümüze sahip çıkmalıyız. Kültür, dinimize aykırı değilse onu içinde barındırmışız. İslam medeniyeti böyle bir medeniyet. Dil, olmadan din de olmuyor. Dilimizle anlatıyoruz. Dil önemli bir motivasyon kaynağıdır.” dedi.

Eyüp Eroğlu: “STK’larla İş Birliğini Önemsiyoruz”

Derneğin Tokat Şubesinin kuruluşundan itibaren görev alan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu da bir konuşma yaparak, “Tokat’ta derneğimizi kurduk, dilimiz için yapılan önemli çalışmalara katkı sunduk.  2008’de kurulan TDED’nin 2012 yılında Tokat Şubesini arkadaşlarımızla açtık. Dernek çalışmalarını, ilimizin kültür ve sanat çalışmalarını her zaman destekledik, bundan sonra da destelemeye devam edeceğiz. Türkçemize sahip çıkacağız. Kültürel anlamda ilimizi tanıtmak için yoğun çalışmalar yapıyoruz. Şehir Müzesi bunlardan birisi. Belediye olarak STK’larımızla iş birliğine her zaman hazırız.” dedi.

Son olarak TDED Genel Başkanı Ekrem Erdem bir değerlendirme konuşması yaptı. Konuşmasına derneği niçin kurduklarını açıklayarak başlayan Erdem, “Sokaklara baktığımızda bu ihtiyacı gördük. Meclis çalışmalarında da önerge vererek Türkçe hassasiyetimizi ortaya koyduk. 20 şubemiz var. Dernek bünyesinde 4 dergi çıkarıyoruz, şimdi beşinci derginin hazırlığını yapıyoruz. Özelikle akademik dergimiz çok başarı kazandı.” dedi.

“Barbar Batı, toplumumuzu olumsuz etkiliyor.”

Kendi medeniyetimize tutunmamız gerektiğini dilen Erdem konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Barbar Batı’dan aldıklarımız bizim toplumumuzu olumsuz etkiliyor. Kültürde iktidar değilsek geleceğimiz tehlike altındadır. Osmanlı’nın son dönemlerinden itibaren dil ve kültür üzerinde yalan algılar oluşturdular. Aydınımızın dilinden halkımız anlamıyor. Kavgamızın bir nedeni dildir. Özellikle Cumhuriyet Dönemi’nde “öz Türkçe” akımıyla dilimize zarar verildi. Yazarlarımızın da dahil dil üzerinde eksiği var. Bu coğrafyada varlık nedenimiz dilimizdir.”

Konuşmaların ardından dernek faaliyetleri, denetim raporları okundu ve ibra edildi. TDED Tokat Şubesi için yönetime tek liste aday gösterildi. Ali Bal’ın başkanlığında yeni yönetimde; Hülya Altınsoy, Selahattin Kelemci, Mustafa Karamanoğlu, Dr.Musa Said Döven, Doğan Yüzer, İbrahim Mermertürk, Dr. Edip Uzundal, Dr. Şaban Banaz, Selma Üner ve Ahmet Furkan Akar yer aldı.

Genel Kurul neticesinde kısa bir teşekkür konuşması yapan TDED Tokat Şubesi Başkanı Ali Bal bir teşekkür konuşması yaptı.

Derneğin Tokat Şubesinin kuruluşundan itibaren görev alan başkanlara ve dernek çalışmalarına desteklerinden dolayı Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’na teşekkür ederek başladığı konuşmasında Bal şunları kaydetti:

“Tokat’ın tarihî zenginliklerinin farkındayız. Yüklendiğimiz vazifenin ağırlığını biliyoruz. TDED, kamu yararına bir dernek. Yolumuz uzun ama ekibimiz güçlü. Tokat, bin yıllık Türk İslam şehri. Evliyaya Çelebi Seyahatname’de Hacı Bektaşi Veli’ye atfen belirttiği gibi Tokat, “Fazıllar yurdu, âlimler konağı, şairler yatağı.” Bizler de böyle bir şehre hizmet etmek için yola çıktık. Aynı zamanda bu sene “Yunus Emre ve Türkçe Yılı”dır. Bizler büyük şairin dilini kullanıyoruz. Yunus’un sözü kullanmadaki hikmetini kendimize rehber edeceğiz. Şöyle diyordu o:

 “Söz ola kese savaşı

 Söz ola bitire başı

Söz ola ağulu aşı

Bal ile yağ ede bir söz”

Bizler de Türkçemize sahip çıkacağız. Çünkü hafızamızı kelimeler taşır. Kelimelerle hatırlarız.

“Dil varlığın evidir.” diyor Heidegger. Bu ev bizim kalemizdir, kimliğimizdir. Bu kimliği korumak için bismillah deyip yola çıktık. Derneğimiz mektep görevi üstlenecek, çocuklarımıza, gençlerimize ulaşacağız. Başta Belediyemiz olmak üzere Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi gibi kurumlarla iş birliği içinde şehrimize, dilimize, kültürümüze hizmet edeceğiz.”

Derneğin İstişare Kurulu Başkanlığı’na Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu seçildi.

Olağan Genel Kurul sonrasında TDED Tokat Şubesinin dernek binasının Taşhan’daki yerinin açılışı yapıldı.

Yayın Tarihi: 30 Eylül 2021 Perşembe 13:00
YORUM EKLE

banner19

banner36