Türkçe'nin 11. Şiir Şöleni Kazan'da başladı

TYB tarafından düzenlenen Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şölenlerinin on birincisi, Tataristan’ın başkenti Kazan’da başladı.

Türkçe'nin 11. Şiir Şöleni Kazan'da başladı

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından ilki 1992 yılında Bursa’da yapılan “Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şölen”lerinin on birincisi, Tataristan’ın başkenti Kazan’da başladı. 4 Ekim 2015’e kadar Kazan’da devam edecek şölene Türkiye’den, Türk cumhuriyetlerinden ve dünyanın çeşitli ülkelerinden yüzün üzerinde şair katılıyor.

Kazan Kerim Tincurin Tiyatrosu’nda başlayan programda ilk olarak Tataristan Yazarlar Birliği Başkanı Rafis Kurbanov açış konuşması yaptı. Kurbanov, Türk dünyasının şairlerini Kazan’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şölenin Türk dünyası yazarlarının tanışmasına ve kaynaşmasına vesile olacağını söyledi. Daha sonra sırasıyla TYB Onursal Başkanı D. Mehmet Doğan, Altay Cumhuriyeti Parlamento Başkanı İvan Belekov, Türkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç, Tataristanlı şair ve Cumhuriyet Devlet Konseyi Milletvekili Razil Valkev, Tataristan Kültür Bakan Yardımcısı Güzel Niğmatullina, Kazan Federal Üniversitesi Filoloji Enstitüsü Müdürü Radif Zamaletdinov ve TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç birer konuşma yaptılar.

Türkiye Türk halkların vatanı

TYB Onursal Başkanı D. Mehmet Doğan, konuşmasında Türkiye’nin bütün Türki halkların birinci vatanı değilse de, ikinci vatanı olduğunu vurguladı. Doğan, “Türk dünyasının bütün renkleri, sesleri, tadları, kokuları, hüzünleri heyecanları, ümitleri... Bu birkaç günlük şiir şöleni vesilesiyle bir araya geliyor, o geniş coğrafyaların enginliğini, köklü tarihin ihtişamını bir daha hatırlatıyor. Bu şölenler bizim için hafıza tazelemesi… Geçmişten bugüne getirebildiğimiz güçlü edebiyat mirasımızı geleceğe taşımanın zeminlerinden biri, hatta rakipsiz birincisi şiir şölenlerimiz… Her şölenin uyandırdığı heyecan sonlara doğru bir sonraki şölenin heyecanını selâmlıyor. Bakalım iki yıl sonra hangi medeniyet merkezimizde 12. şölenimizi icra edeceğiz?” dedi. TYB Başkanı Hicabi Kırlangıç da “Şiir bizi buluşturdu. Böylesi bir buluşma için şiirden güzel bir bahane olamazdı. 23 yıl önce başlayan şölenimizin başlaması önemliydi, ama devam etmesi de çok önemli. Bunun sağlanmasında en büyük katkı şairlerimizindir. Onlar başta olmak üzere tüm emeği geçenler teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Şiir atolyeleri düzenlenecek

Konuşmaların ardından Tatar Milli Müziği konseri verildi. Programın açılış konferansını ise Prof. Dr. A. Yavuz Akpınar, “Türkiye Tataristan Edebî-Fikrî İlişkileri” başlığı altında gerçekleştirdi. Daha sonra Abdullah Tukay Şiir Faslı’nda dünyanın dört bir yanından şölene gelen şairler şiirlerini seslendirdiler. Kazan şöleninde Tataristan’ın ünlü şairi Abdullah Tukay, Başkurdistanlı şair Remi Garipov ve Muhibbi Mahlasıyla şiir yazan Kanunî Sultan Süleyman adına büyük ödüller verilecek. Şölen boyunca konferanslar, konserler yanında şiir atölyelerinde şairler şiirle ilgili çeşitli konularda görüşlerini ortaya koyacak.

Şölene katılan şairler şöyle:

Şölene Türkiye’den Osman Özbahçe, Hicabi Kırlangıç, Ali Ural, Fatma Şengil Süzer, M.Ali Köseoğlu, İbrahim Eryiğit, Vedat Güneş, Mehmet Kurtoğlu, Eyüp Azlal, Kadir Karaman, Metin Önal Mengüşoğlu, Mehmet Narlı, Yılmaz Daşcıoğlu, M. Muharrem Tüfekçi, Hıdır Toraman, Ömer Korkmaz, Süleyman Çelik, Ali K. Metin, Atakan Yavuz, Şakir Kurtulmuş, Arif Dülger, Mustafa Uçurum, Rıdvan Canım, Zeynep Arıkan katılıyor.

Türkiye dışından katılanlar ise: Karaçay: Muraddin Ölmezov, Çuvaşistan: Liudmila Nikolaeva, Başkurdistan: Gulnara Halfitdinova, Fanil Bulyakov, Selavat Abüzer, Hismet Yuldaşev, Ethem Gumer, Tamara İskenderiya, Altay: Brontoi Bedyurov, Kırım: Rustem Calilov, Azerbaycan: Əkbər Yolcuyev (Qoşalı), Faiq Seferov (Balabəyli), Kazakistan: Dauren Kassenov , Tanagoz Ilyassova , Jayşıbay Galim, Kosova: Taner Güçlütürk, Hollanda: Zekiye Doğan, İran: Esmaeil Bahrami Aghjenziveh, Mohammad Jafari Fard, Irak: Mustafa Ziya, Almanya: Gülnihal Ölçüm, Tuva-Hakas Cumhuriyeti: Eduard Micit, Kırgızistan: Narsulu Gurgubai, Altynbek Ismailov, Özbekistan: Fahriddin Nizamov, Azam Abidov, Hakasya: Timur Davletov, Kumuk: Bagautdin Samadov, Gürcistan: Akif Xansultanlı, Dağıstan: Issa Kapaev, Aynara Tolubaeva Makedonya: Mehmed Arif.

Şiir fasılları ve atölye çalışmaları

1 Ekim Perşembe günü yapılacak açılışta Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şöleni Daimi Heyet Başkanı D. Mehmet Doğan, Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Tataristan Yazarlar Birliği Başkanı Rafis Kurbanov, Tataristan Kültür Bakanı birer konuşma yapacaklar. Prof. Dr. A. Yavuz Akpınar “Tataristan-Türkiye edebi ve fikri ilişkileri” konulu açılış konferansını verecek. İlk gün Abdullah Tukay Şiir Faslı ile tamamlanacak.

İkinci gün Remi Garipov Şiir Faslı ile başlayıp Reşit Rahmeti Arat Şiir Faslı ile devam edecek ve Mehmet Âkif Ersoy şiir faslı ile tamamlanacak.

Aynı gün, şairler “Şiirde millilik, gelenek-evrensellik ve yenilik kriterleri”, “Şiirin kültürel, sosyal ve metafizik değerlerle ilişkisi”, “Modernleşme süreci ve dildeki değişimlerin şiire yansıması”, “Tatar edebiyatı ve şiirinin niteliği ve eğilimleri” konularını atölyelerde tartışacak.

Üçüncü gün Derdemend şiir faslı ile başlayacak. Büyük ödüller ve katılım beratları takdiminden sonra Fatih Kerimi ve Abdürreşid İbrahim şiir fasılları yapılacak, Şiir atölyeleri sonuç bildirileri okunacak. Program Kazan ve çevresi kültür gezisi ile tamamlanacak.

Şölen Büyük Ödülleri Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şölenlerinde, Türk dünyasının üç büyük şair ve yazarı adına büyük ödüller veriliyor. Büyük Ödüllerin, hem maddi değeri, hem de sanat değeri taşıması gözetiliyor. Bekir Soysal tarafından hazırlanan büyük ödüller, adına ödül verilen şair ve yazarların altın kaplama rölyefleri ile klasik cilt ve süsleme unsurlarının bir kompozisyonu şeklinde tasarlandı.

YORUM EKLE