Türk sinemasının kütüphanesi kuruluyor

Türk sinemasının yaklaşık yüz yıldır ortaya koyduğu birikim, gelecek kuşaklara birincil kaynaklardan aktarılacak.

Türk sinemasının kütüphanesi kuruluyor

Bilim ve Sanat Vakfı (BİSAV) bünyesinde bir süredir ön hazırlıkları devam eden Türk Sineması Araştırmaları (TSA) projesi 1 Eylül 2013 itibariyle başladı. Proje, İstanbul Kalkınma Ajansının 2012 2. Dönem Mali Destek Programları arasında yer alan Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi-Kâr Amacı Gütmeyenler Programı kapsamında başarılı bulundu. TSA projesi, Türk sinemasının yaklaşık yüz yıldır ortaya koyduğu birikimin gelecek kuşaklara birincil kaynaklardan araştırılmış, doğrulanabilir, tarafsız ve sistematik şekilde aktarılması için bir zemin oluşturmayı hedefliyor. Akademik bir yaklaşımla Türk sinemasına dair yazılı, görsel ve işitsel tüm materyallerin kapsamlı bir şekilde tespit ve tasnifi yapılarak oluşturulacak proje, bu bilgilerin paylaşıma açılacağı TSA veri tabanı ile nihayetlenecek. Proje sayesinde Türk sineması ile ilgili herhangi bir bilgiye film, kişi, kitap, dergi, makale, röportaj ve tez kategorilerinde ulaşmak mümkün olacak.  İlk kez Türk sinemasının doğru bir envanterinin çıkarılmasını sağlayacak TSA veri tabanına, yine aynı proje kapsamında hayata geçirilecek ve güncel Türk sinemasının nabzını tutacak TSA portal web sitesi, www.tsa.org.tr, üzerinden erişim mümkün olacak.

Ayrıca proje süresince arşivlenen yazılı, işitsel ve görsel tüm materyaller, BİSAV Kütüphanesi bünyesinde kurulacak TSA arşivinde araştırmacıların istifadesine sunulacak.

İstanbul Şehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü ile ortak olarak yürütülecek projenin 9 ayda tamamlanması hedefleniyor. Projenin tamamlanmasının ardından ise sözlü tarih çalışmaları, makale yazımları, özel yayın çalışmaları gibi faaliyetler yürütülerek Türk sinemasıyla ilgili özgün içerik üretimine yapılan katkının devamı ettirilmesi amaçlanıyor.


Elif Yediveren haber verdi

Yayın Tarihi: 20 Eylül 2013 Cuma 22:47 Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 22:47
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26