Türk sineması dijitalleşiyor

Sinemanın ortaya çıkışından bu yana çekilen bütün filmler bir proje ile dijital arşive dönüşüyor.

Türk sineması dijitalleşiyor

Bilim ve Sanat Vakfı (BİSAV) ve İstanbul Şehir Üniversitesi Sinema TV Bölümü, Türk Sineması Araştırmaları (TSA) projesiyle, Osmanlı’dan başlayarak Türk sinemasına dair yazılı, görsel ve işitsel tüm materyali akademik araştırmayla derleyip, dijitalleştiriyor.

Sinemanın ortaya çıkışından hemen sonra Osmanlı'da Rum sinemacıların eliyle filmler çekilmeye ve gösterilmeye başlıyor. O günden bu yana çekilen bütün filmler bir proje ile dijital bir arşive dönüşüyor.

Türk Sineması Araştırmaları bu denli değerli işe 1 Eylül 2013'te başladı. Şimdiye dek 8'i özel, 2'si devlet arşivlerinden olmak üzere toplam 7 bin eser halihazırda dijital ortama aktarıldı. Proje için çalışan 22 kişilik araştırma ekip sinema tarihine dair belgeleri barındıran yurtiçi ve yurtdışındaki kütüphaneleri tarıyor, bulunan bilgi ve belgeleri dijitalleştiriyor, Osmanlı dönemi sinema çalışmalarıyla ilgili belgeleri yahut Türk sinemasına dair yabancı yayınları günümüz Türkçesine çeviriyor, her filmin künye bilgileri ve sinopsisini mutlaka seyrettikten sonra standart biçimde kayda geçiriyor.

Haziranda yayında

Bir film, yönetmen yahut oyuncu hakkında yapılan araştırmalar ile farklı bakış açılarıyla kaleme alınan yazıların da bulunabileceği site hakkında TSA Projesi Koordinatör Yardımcısı Barış Saydam “Bizim sitemizde en önemli şey bilginin güvenilirliğidir. “Verdiğimiz her bilginin akademik kaynağını belirtiyoruz” diyor. İstanbul Şehir Üniversitesi Sinema-TV Dekanı Peyami Çelikcan ise eğitimci kimliğinin de etkisiyle, kendisi açısından projenin en yararlı işlevinin “erken dönem Türk sinemasına, yani Osmanlı dönemine ait bilgi ve belgelerin derlenip, günümüz Türkçesine çevrilerek yeni araştırmalara zemin hazırlaması” olduğunu söylüyor. Nisanda test yayınına başlayacak, haziran ayının ilk günü ise kullanıma açılacak projenin danışma kurulunda Giovanni Scognamillo, Burçak Evren, Semih Kaplanoğlu, Peyami Çelikcan gibi isimler yer alıyor. Agâh Özgüç ve Gökhan Akçura gibi geniş sinema tarihi arşivleriyle tanınan isimlerden de destek alınıyor.

Gelişmeleri burada takip edebilirsiniz: www.tsa.org.tr

Proje kitapçığına göz atabilirsiniz: http://www.bisav.org.tr/edergi/default.aspx?dergiid=102

 

Lezgine Merdini haber verdi

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 00:12
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26