banner17

Türk Müziğinin Yolundan Gittim

Dünyanın pek çok yerinde konser veren ve eserlerini 9 albümde müzikseverlerle buluşturan, perküsyon ve ud sanatçısı Yinon Muallem, Türk müziğine hayran olduğunu söyledi.

Türk Müziğinin Yolundan Gittim

Irak kökenli anne ve babanın çocuğu olarak İsrail'de dünyaya gelen, dünyanın pek çok yerinde konser veren ve eserlerini 9 albümde müzikseverlerle buluşturan, perküsyon ve ud sanatçısı Yinon Muallem, Latin perküsyonları çalarak başladığı müzikal kariyerini uzun yıllardır İstanbul'da sürdürüyor.

Perküsyon ve ud sanatçısı Muallem, Türk müziği ile Arap müziği arasında birçok fark olduğu değerlendirmesinde bulunarak "Ben Türk müziğinin yolundan gittim. Benim bestelerim Türk müziği enstalasyonu oluyor." dedi. Muallem, darbuka, tef, bendir, zarb, kanjira, gatham gibi çalgılarla birlikte geliştirdiği kendine özgü üslubunu eserlerine yansıtıyor.

"Türk müziğine hayran kaldım"

Yinon Muallem, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada İstanbul'a ilk kez 2000 yılında turistik gezi amacıyla geldiğini ve ziyaretinde Türk müziğine hayran kaldığını söyledi. Ayrıca Türkiye'nin ünlü udilerinden Yurdal Tokcan'dan eğitim almak için daha sonra tekrar İstanbul'a geldiğini ve bu sırada birçok müzisyenle iletişim kurduğunu dile getirdi. Birkaç ay kalma düşüncesiyle geldiği İstanbul'dan kopamadığını aktaran Muallem, kısa sürede Türkçe öğrendiğini ve bir Türkle evlenip aile kurduğunu ifade etti.

İstanbul'un sokaklarındaki seslerin yanı sıra sufi, roman ve halk müziğinden çok etkilendiğini kaydeden sanatçı, eserlerini oluştururken Doğu ile Batı'nın farklı müzik türleri ve ünlü sanatçılarından ayrı bir ilham aldığını kaydetti.

Muallem, "Ta Ki Dum" albümünü Hakan Gürbüz ve İsmail Altunbaş'la birlikte hazırladığına işaret ederek, şunları aktardı: "Ta Ki Dum, Hint müziğinde aslında bir perküsyon dili.” Albümde 5 eserinin yer aldığını belirten Muallem, "Bu proje içinde çoğunlukla ud çaldım. İsmail'in iki eseri var. Albümde ayrıca bir tane sadece perküsyon düeti var. Ben ve İsmail hicaz taksimi yaptık.” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 15:21
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20