Türk müziği gönüllere şifa oluyor

Ankara'da kadın ve çocuklar için açılan rehabilitasyon merkezinde katılımcılar, hem enstrüman çalmayı öğreniyor hem de müzikle keyifli vakit geçiriyor.

Türk müziği gönüllere şifa oluyor

Rast, dügâh, buselik, neva ve daha pek çok makam, bir çok enstrüman, su ile yeniden hayat buluyor. Geçmişten günümüze ulaşan ezgiler gönüllere şifa oluyor. Eğitimlerde; ses, nefes ve ritm uygulamayla öğretiliyor. Çocuklar için verilen eğitimler 3 yaşından itibaren başlıyor. Sınav stresi yaşayanlar ve yorgunluk hissedenler için de özel program hazırlanıyor. Türk Musiki Sanatçısı Hayrunnisa Mermi, “Her olumsuzu olumluya çevirecek ses aralıkları rast makamı neşe mutluluk, hicaz makamı tevazu duygusu, segah makamı manevi duygular gibi birbirinden iksirli. Bir eserin süresi 2 dakika 35 saniye bir anda bir bakıvermişsiniz gözünüzde yaşlar varken kahkahalar atıveriyorsunuz.” dedi.

Osmanlı'dan günümüze Darüşşifahane'de ve şifahanelerde hastaları tedavide kullanılan bu yöntem dünyanın birçok yerinde halen uygulanıyor. Kurslara ise ilgi büyük. Eğitimlere 6 yıl önce rebab ile başladığını belirten bir öğrenci, “Bu mayısta da ud ile başladım. Bu şekilde devam ediyoruz. Çok mutluyum kendi özümüze ait enstrümanlarla iç içe olmak bunları meşk etmek hocamızla çok harika bir his böyle devam etmek istiyorum.” dedi.

Kaynak: TRT Haber

Yayın Tarihi: 19 Kasım 2018 Pazartesi 19:00
banner25
YORUM EKLE

banner26