Türk Kültürü İncelemeleri'nin 33. sayısı çıktı

Türk Kültürü İncelemeleri dergisinin 33. sayısı çıktı.

Türk Kültürü İncelemeleri'nin 33. sayısı çıktı

16 yıldır Türk kültürüne hizmet etmekte olan ve Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV) bünyesinde yayın hayatına devam eden Türk Kültürü İncelemeleri Dergisi'nin 33. sayısı çıktı.

Uluslararası akademik indeksler tarafından taranan ve 6 ayda bir çıkan derginin bu sayısında Tarih başlığı altında dört akademik makale bulunuyor. Süheyla Yenidünya, "Sultan'a Nasihatler: İbrahim Refet Efendi ve Sultan II. Mahmud'a Öğütler" makalesiyle sultanlara öğüt konusuna ışık tutarken; Muharrem Varol, "Geç Dönem Osmanlı Tasavvuf Tarihi Çalışmalarındaki Sorunlar ve Alan Açısından Arşiv Evrakının Önemi" adlı çalışmasıyla hem tasavvuf hem de arşiv çalışmalarının birbirini destekler mahiyette olduklarını gözler önüne seriyor. Serap Sunay, "Tanzimat Meclisinde Görülen İlk Rüşvet Davası: Tatbîk-i Mühür Meselesi ve Perde Arkası" adlı çalışmasıyla dönemin iki kudretli paşasının siyasî oyunlarına değinirken Ömerül Faruk Bölükbaşı ise Ziynet Altını'nın tarihî macerasını okuyucuyla buluşturuyor.

Dergimizin Edebiyat başlığı altında Türkân Alvan, "Klasik Türk Şiirinde Îcâz'a Dair Tesbitler ve Teklifler" adlı çalışmasıyla yeni bir bakış açısını okuyucuya sunarken, Yasemin Akkuş "Klâsik Türk Şiirinde Kâğıt" adlı makalesiyle kâğıdın serencamını bizlerle buluşturuyor. Necmettin Özmen "Biyografi Romanları Roman mı?" sorusuna yanıt arayan çalışması ile, Feyzi Çimen ise "Çağatayca Kelile ve Dimne Tercümeleri" adlı makalesiyle bu sayıda yer alan isimler...

Son olarak Ergün Özsoy, Tercüme bölümünde Ernst Dieter Petritsch'in Osmanlı-Habsburg ilişkileri üzerine yazısını Türkçe'ya kazandırarak okuyucunun faydasına sunuyor.

İrtibat: Kültür Ocağı Vakfı, Ayşe Kadın Hamamı Sokağı No:24 Süleymaniye / İstanbul

0212 519 99 70 -71

 

Yayın Tarihi: 29 Aralık 2015 Salı 11:14 Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 11:14
banner25
YORUM EKLE

banner26