Türk Edebiyatı dergisinin 540. sayısı çıktı

Yahya Akengin'e saygı dosyasıyla Türk Edebiyatı dergisinin Ekim sayısı çıktı.

Türk Edebiyatı dergisinin 540. sayısı çıktı

Şiir, hikâye, inceleme, araştırma ve söyleşileri ile göz dolduran dergi Ekim 2018 sayısında şiir, hikâye, roman ve senaryo çalışmalarıyla tanınan Yahya Akengin’e özel bir bölüm ayırdı. Aynı zamanda Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı Başkanı da olan Akengin’in yazarlığının 50’inci yılı dolayısıyla böyle bir özel sayı yayınladıklarını belirten Türk Edebiyatı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Bahtiyar Aslan, “Akengin. TYB, İLESAM ve TÜRKSAV gibi önemli sivil toplum kuruluşlarının kurucu üyeliğini de yapan Akengin, eserleri ve fikirleriyle kültür ve edebiyatımıza büyük katkılar sağlayan isimlerden biri” diyor.

Yahya Akengin’e ayrılan sayfalarda Ramazan Korkmaz’ın “Bir Yürek İnsan; Yahya Akengin”, İmdat Avşar’ın Akengin’le yaptığı söyleşi, İsa Kocakaplan’ın yazarın son eseri “Beş Hikâye Bir Destan”ını değerlendirdiği yazısı, Azerbaycan’ın büyük evladı Anar’ın, yıllar önce Akengin için kaleme aldığı değerlendirme, Mehmet Nuri Yardım’ın “Ankara’nın İstanbul’a Bakan Dost Yüzü” ve Zeynep Gözde Kozlu’nun “Soylu Hüzünler Peşinde Bir Romancı: Yahya Akengin” çalışmaları yer alıyor. Özcan Ünlü ‘de “Bayburtlu Ardıç” şiiriyle dosyaya katkı sağlıyor.

Geçen ağustosta vefat eden Hisar dergisi şairlerinden Mehmet Zeki Akdağ hakkında yakın dostlarından Ahmet Özdemir ve Abdurrahman Şen’in birer yazısı da dergide yer alıyor. Özdemir’in yazısının başlığı “Boşa Çiğnemedi Yalan Dünyayı”, Şen’in yazısının başlığı ise “Yaşayan Karacaoğlanımızı Yitirdik!"

Erhan Genç’in, “Kupa Kızını As” romanıyla iyi bir çıkış yakalayan Şenol Turan ile gerçekleştirdiği söyleşi, Muharrem Dayanç’ın, “Türkçenin Misafirleri”, Halil Solak’ın teknoloji ve dijital kültürün kitleleri nasıl etkilediğine dair yazısı da ilgi çeken çalışmalar arasında… İbrahim Öztürkçü’nün ilki yayınlanan “İbretnüma” başlıklı köşesi ilgi çekiyor. Yazar, bu sayıda “Bir Mezar Taşı Bin Feryad!” yazısında Keçecizade İzzet Molla’nın mezar taşının durumunu konu ediniyor. Derginin yeni sayısında üç hikâye var. Necati Kanter’in “Küçük Menderes”i, Ramazan Ekici’nin “Balık Pulları” ve İlknur Yaylımateş’in “Gardenyaların Günü". Derginin şairleri Bülend Tokgöz, Mustafa Ruhi Şirin, Aykut Nasip Kelebek, Serap Kadıoğlu, Ahmet Şenol Alkılıç.

YORUM EKLE

banner19

banner13