Türk Edebiyatı dergisinin 517. sayısı çıktı

Türk Edebiyatı dergisinin Kasım 2016 tarihli 517. sayısı çıktı.

Türk Edebiyatı dergisinin 517. sayısı çıktı

Türk Edebiyatı dergisinin Kasım 2016 tarihli 517. sayısı çıktı.

Türk Edebiyatı dergisi, günümüz hikâyeciliğinin dört güzel ismini Kasım sayısında bir araya getiriyor: Abdullah Harmancı, Handan Acar Yıldız, Mustafa Çiftçi ve Recep Seyhan. Harmancı, “Değirmen”; Yıldız, “Kraliçe Arı”; Çiftçi, “Kara Tabak” ve Seyhan, “Toprağın Karnını Deşen Adam” adlı hikâyeleri ile bu sayıda yerlerini alıyorlar.

Prof. Dr. Necati Demir ile yapılan söyleşide Türk destanlarından hareketle Türkçe, Oğuzname ve kültür gibi pek çok konu ele alınıyor. 

Beyhan Kanter, vefatının üzerinden yirmi yıl geçen ve çocuk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Kemalettin Tuğcu’nun eserlerinin sosyolojik zeminini kaleme alıyor.

İbrahim Öztürkçü, geçmiş zaman şair ve muharrirlerinin ne kadar renkli kişiliklere sahip olduklarını hissettiren yazısında İbnülemin İle İbrahim Alâeddin Gövsa’nın mektuplaşmalarını ele alıyor.

Fatih Baha Aydın, “Tanburi Cemil Bey: Müstehzi Bir Melankolik” başlıklı yazısında Türk musikisinin mümtaz isimlerinden biri olan Tanburi Cemil Bey’i farklı bir cephesiyle anlatıyor.

Prof. Dr. Saadettin Yıldız, metinlerarası ilişkiler üzerine bir yazısıyla bu sayıya katkıda bulunuyor: Gıda “Kök”ten Gelir.

Ekim ayı içinde vefat eden, kamuoyunda daha çok ressamlığı ile tanınan ama aslında bir hezarfen diyebileceğimiz Ahmet Yakupoğlu’nu, daha önce kendisi hakkında bir belgesel de çeken A. Yağmur Tunalı anlatıyor.

Ahmet Pak, “Vakit Devrimi” başlıklı bir denemeyle; Yalçındağ Atakoğlu, “Zamanın Gölgesinde” başlıklı denemesiyle; İbrahim Şahin, “Tanpınar’a Dair: Unutulmuş Yazılar” adlı seriye devam ederek; Ahmet Akın, “Açılmamış Mektuptur, Bilinsin” başlıklı mektuplarıyla; Duygu Aksoy, “Orhan Pamuk’un Kırmızı Saçlı Kadın Romanında Babayı Öldürmek” başlıklı yazısıyla; Sait Coşar ise “Tanpınar’ın Karikatür Hali” adlı yazısıyla bu sayıya katkıda bulunuyorlar.

Bu sayının şairleri: Bülend Tokgöz, Ahmet Şenol Alkılıç, Nazım Payam, Mehmet Yılmaz, Cafer Keklikçi, Tarık Özcan, Mehmet Aycı, Hüseyin Çolak, Zekeriya Şener ve Cengizhan Orakçı.

Yayın Tarihi: 02 Kasım 2016 Çarşamba 14:43 Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2016, 14:43
YORUM EKLE

banner19

banner36