Türk Edebiyatı dergisinden Ali Akbaş özel sayısı

Türk Edebiyatı dergisi Kasım 2017 tarihli 529. sayısını, Türk şiirinin yaşayan en mümtaz isimlerinden biri olan Ali Akbaş’a hasretti.

Türk Edebiyatı dergisinden Ali Akbaş özel sayısı

Türk Edebiyatı dergisi Kasım 2017 tarihli 529. sayısını, Türk şiirinin yaşayan en mümtaz isimlerinden biri olan Ali Akbaş’a hasretti. Akbaş, elli yılı aşkın bir süredir Türk şiirine hizmet ediyor.

Bu sayıda büyük emeği geçen Yakup Ömeroğlu, görsellerin büyük bir kısmını Akbaş’ın ailesinden temin etti. Bu özel sayıya Ali Akbaş’tan seçilen şiirlerle başlandı. A. Cihat Beritli’nin şairle yaptığı röportaj da Türk Edebiyatı okuyucusuyla buluşuyor.

Bu özel sayının ilk yazısı Prof.Dr.Ahmet Bican Ercilasun’a ait. Ercilasun yazısında şairin Korkut Akbaş imzasıyla kaleme aldığı ilk şiirinden son şiirine kadar genel bir değerlendirme yapıyor. Bu değerlendirmeye hatıralar da eşlik ediyor.

Derginin ikinci yazısı, Bayram Bilge Tokel’e ait. Bu yazı kırk yılı aşkın bir dostluğun hikâyesi ve bu dostluktan Akbaş’ın şiirine açılan bir pencere. Tokel’in yazısını Nesrin T. Karaca’nın “Göygöl Şiirinde, Suyun ve Ali Akbaş’ın Belleğindeki Kadim Türk Tarihi” başlıklı yazısı takip ediyor. Bu yazı şairin meşhur şiirini ele alıyor.

Akbaş, tabiatın zenginliklerinin de şairidir. Namık Açıkgöz ise “Ali Akbaş’ın Şiirinde Şiir Başına Düşen Kuş Sayısı” başlıklı yazısında adeta Akbaş’ın 1985 yılında Doğuş Edebiyat dergisinde yayımlanmış “Söğüt ve Serçe” metnine atıfta bulunuyor.

Şairin yakın dostlarından olan Hüseyin Özbay da “Milliden Evrensele Ali Akbaş” başlıklı yazısıyla bu sayıya katkıda bulundu.

Yakup Ömeroğlu, “Millet ve Medeniyetimizin İncileri ya da Ali Akbaş’ın Şiiri” başlıklı yazısında şairin söyleyişteki ustalığına ve coğrafyasına dikkat çekiyor.

Fahri Kaplan ise “Hüzne Giden Trenler: Ali Akbaş’ın ‘Göç’ şiiri başlıklı yazısında, şairin en hüzünlü şiirlerinden birine değindi. Bu yazısında Kaplan, Almanya’ya göçün buruk hikâyesini tarihe düşen anlamıyla birlikte ele aldı.

Bahtiyar Aslan ise bu sayıda “Ali Akbaş’ta Modernlik ve Gelenek” adlı yazısıyla, şairin hem geleneksel hem de modern oluşunu temellendirdi.

Özcan Ünlü ise “Ali Akbaş’ın Mal Varlığı” yazısıyla şairin şiirlerinin envanterini çıkardı. Mariya Leontiç de “Ali Akbaş, Şiiri ve Ben” yazısıyla dosyada yer aldı. Leontiç’in yazısını Özbek Tahir Kahhar’ın “Sönmez Kor” ve Gagavuz Yeri’nden Todur Zanet’in “Ustalığı gibi İtibarı Var, İtibarı gibi Ustalığı” başlıklı yazılar takip ediyor. Bu üç yazı da yer yer yazarların kendi ağız/şive özelliklerini barındırıyor.

Türk Edebiyatı bu sayıyı küçük bir albümle noktalıyor.

 

Yayın Tarihi: 01 Kasım 2017 Çarşamba 10:59 Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2017, 10:59
YORUM EKLE

banner19

banner36