Türk Edebiyatı dergisi kapak dosyasını üç güzel insana ayırmış

Türk edebiyatının en uzun soluklu dergilerinden Türk Edebiyatı, 551. sayısıyla okurlarını selâmladı.

Türk Edebiyatı dergisi kapak dosyasını üç güzel insana ayırmış

Şiir, hikâye, araştırma-inceleme, röportaj ve eleştiri  yazılarıyla göz dolduran dergi, Eylül 2019 sayısıyla yayımda. İsa Kocakaplan, Süleyman Berk, Mustafa Kök, İsa Habipbeyli ve  İbrahim Öztürkçü 551. sayıya katkı sağlayan isimlerden.

Derginin bu ayki sayısında, yakın zamanda Hakk’a yürüyen siyasetçi Ferruh Bozbeyli, ilahiyatçı Emin Işık ve gazeteci-yazar M. Şevket Eygi’yi anlatan yazılar önemli bir yer tutuyor. İsa Kocakaplan’ın; merhum Emin Işık’la tanışıklığını, Emin Işık’la Ahmet Kabaklı’nın dostluğunu ve Işık’ın Kuran-ı Kerîm sureleri hakkındaki yazılarını anlattığı “Emin Işık: İslâm’ın Güzel Yüzü” isimli inceleme yazısı; Mustafa Kök’ün merhum Ferruh Bozbeyli’nin öğrenim aşkını, kültür çevresini, Yassıada avukatlığını ve siyaset yıllarını anlattığı “Erdemli İnsan, Erdemli Siyasetçi Ferruh Bozbeyli’nin Ardından” isimli inceleme yazısı; Süleyman Berk’in merhum M. Şevket Eygi’nin basın hayatına girişini, polemikçi üsluptaki gazete yazılarını, Müslümanları şuurlandırma konusundaki devamlı gayreti ve mîmârîden geleneksel sanatlara kadar sağlam temellere dayanan görüşlerini anlattığı “Üstat M. Şevket Eygi Beyefendi’nin Ardından” isimli inceleme yazıları bu yazılardan.

551. sayıda, Türk Edebiyatı dergisinin Haziran 1984 sayısında yayımlanan, merhum Emin Işık’ın Prof. Dr. Erol Güngör’ü anlattığı “İçimdeki Erol’a” isimli yazısı da yer alıyor.

Derginin bu ayki röportajında Ayşe Sezici; Dergâh dergisinin genel yayın yönetmeni Ali Ayçil’le, Ayçil’in son şiir kitabı “Bir Japon Nasıl Ölür” ve  Ayçil’in çok ses getiren eseri “Sur Kenti Hikâyeleri”nin yanı sıra günümüz edebiyatı üzerine konuştu.

İbrahim Öztürkçü’nün “Muallim Cevdet’in Öğretmenliğe Dâir Bir Risalesi: Âdâb-ı Muallimîn” isimli araştırma-inceleme yazısı, eğitim tarihimizde “muallimlik” sıfatıyla anılan yazarlarımızdan Muallim Cevdet’in “Muhtıra-i Muallimîn” ya da “Âdâb-ı Muallimîn” ismiyle bilinen risalesini konu etmesi bakımından önemli.

Azerbaycanlı yazar İsa Habipbeyli’nin “Sosyal Medya Edebiyatına Giriş” isimli araştırma-inceleme yazısı, devrin yeni edebiyat ve basınına farklı bir bakış açısı sunması bakımından dikkat çeken yazılardan.

551. sayıda, kitap tanıtım yazılarının bulunduğu “Kitaplık” bölümü ve tiyatro, sinema, sergi ve anma programları gibi sosyal faaliyetlere yönelik tanıtım yazılarının yer aldığı “Ajanda” bölümü de yer alıyor.

Yayın Tarihi: 06 Eylül 2019 Cuma 15:00
YORUM EKLE

banner19

banner36