Tunus'ta çok eşliliği kimler yasakladı?

Tunus’ta Bilinçlenme ve Reform için Ilımlılık Derneği Başkanı Adil El İlmi yarım asırdır ülkede yasaklanan çok eşliliğin yasallaştırılmasını talep etti.

Tunus'ta çok eşliliği kimler yasakladı?


Bilinçlenme ve Reform için Ilımlılık Derneği –iyiliği emir ve kötülükten nehiy için kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur- Başkanı Adil El İlmi, çok eşliliğe izin verilmesini talep etti.

El İlmi radyo aracılığıyla yaptığı açıklamalarda ‘çok eşlilik Tunus’ta halk talebidir’ dedi.
Tunus’un ilk devlet başkanı Habib Burgiba’nın 1956 yılında çıkardığı ve hala yürürlükte olan şahsi haller yasaları ülkede çok eşliliği yasaklıyor.

Tunuslu kadın, bu kanunlar gereği Arap dünyasının tüm diğer ülkelerindeki kadınlardan farklı bir konuma sokulmuş oluyor. Özellikle Kişisel Hukuk Dergisi, İslam’da caiz olmasına karşın çok eşliliği ‘suç’ sayıyor. Mezkur kanunlar töresel evlilikleri ve kızın babasının zorlamasıyla evlenmesini de engelliyor. Aynı şekilde erkeğin ‘boş ol’ demesiyle boşanmayı da kaldırarak boşanma işini sadece yargının verebileceği bir karar kılıyor.

‘Çok eşlilik şer’an haram değildir. Farz değil ancak mubahtır. Reddedilmesi ve engellenmesi değil aksine yasallaştırılması gerekir’ diyen El İlmi, konunun yargıda tekrar tartışmaya açılmasını talep etti. Üzerine ikinci eş alınacak kadının da yeni gelini kabulünü şart koştu

 

Üsame Varol haber verdi

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2012, 04:09
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13