TRT World Fellowship Programı için başvurular başladı

TRT World Akademi'nin bu yıl 3. kez düzenlediği, gazeteci adaylarına yönelik "TRT World & TRT Arabi Fellowship" programının başvuru süreci başladı.

TRT World Fellowship Programı için başvurular başladı

TRT World Akademi'nin düzenlediği, "TRT World ve TRT Arabi Fellowship" programına başvurular başladı.

2017'de başlatılan programa, dünyanın farklı ülkelerinden, gazeteciliğe, belgesel ve film yapımına ilgi duyan gençler başvurabiliyor.

Başvurular arasından seçilen 20 kişi, TRT World ve TRT Arabi kanallarında 2 aylık bir eğitim sürecine giriyor. 

"Türkiye ile alakalı bilgi ve birikimlerini arttırıyorlar"

TRT Uluslararası Haber Kanalları Genel Yayın Yönetmeni Serdar Karagöz, programa katılacak adayları nelerin beklediğini dile getirdi: 

"Burada eğitim alıyorlar ve Türkiye’de işte Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ziyaret ediyorlar, mülteci kamplarını ziyaret ediyorlar. Türkiye ile alakalı bilgi ve birikimlerini arttırıyorlar. Ve eğitimin sonunda da bir kısmı yine burada çalışıyor. Bir kısmı gittikleri ülkede çalışıyor"

"Türkiye'yi gerçekten tanıma fırsatı buldum"

Somali asıllı İngiliz vatandaşı Faysal Ali o isimlerden biri. Akademi'nin ilk programına katılıp başarıyla tamamlayan Ali, bugün TRT World'ün bir çalışanı:

"2017'de başvurdum ve kabul edildim. 2 ay boyunca eğitim gördük. Türkiye’nin siyaseti ve tarihi hakkında bilgi aldık. Sonra prodüktör olarak burada çalışmaya başladım. İstanbul'u çok seviyorum. Bu sadece bir staj programı gibi değildi. Türkiye'nin gerçekten nasıl bir yer olduğunu tanıma fırsatı buldum."

İki aylık eğitimini tamamlayan adaylar, TRT World ve Arabi'nin güncel olay dairelerinin yanı sıra, hızla büyüyen dijital ve araştırma bölümlerinde de staj imkanı elde edecek.

Akademi'nin temel hedefi, Türkiye'nin Uluslararası görünürlüğünü desteklemek. 

Karagöz, "Burada çalışmalarına gerek yok. Burada bulunsunlar, burada 1 yıl 2 yıl bizimle beraber birlikte zaman geçirsinler ondan sonra BBC’ye gitsinler CNN’e gitsinler. Biz biliyoruz ki bir kez bizimle temas kuran bundan sonra o Türkiye karşıtı propagandanın hiç bir zaman bir parçası olmaz." dedi. 

Eğitim, 17 Haziran-10 Ağustos tarihleri arasında yapılacak

Geçen yıl programa 3 bin 500 başvuru yapılmıştı. Bu yılki hedef 5 bin.  Seçilen adayların eğitimi ise 17 Haziran-10 Ağustos 2019 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek.  

Kaynak: TRT Haber

Yayın Tarihi: 02 Şubat 2019 Cumartesi 15:00
banner25
YORUM EKLE

banner26