Tren Almanya için kalkıyor!

Almanya’ya işçi göçünün 50. yılını anlatan 8 bölümlük belgesel, 2. bölümü ile 5 Şubat Pazar akşamı 18.15’te Kanal 24 ekranlarında.

Tren Almanya için kalkıyor!

Anadolu'nun çeşitli bölgelerinden, çoğu okuma-yazma bile bilmeyen farklı kültür düzeyindeki binlerce Türk vatandaşı 1961 yılında çalışmak için Almanya'ya akın etmeye başladı. Türk vatandaşları daha önce atalarının fetih için gittiği Batıya, şimdi anlaşmalı işçi olarak gidiyordu. Bu hem Türkler, hem de Almanlar için yeni bir tecrübe idi.

Türkler, Osmanlı Devletinin son dönemlerinden itibaren yakınlaştığı, Birinci Dünya Savaşı'nda silah arkadaşlığı yaptığı, İkinci Dünya Savaşı'nda da kısmen desteklediği Almanların yanına çalışmaya gidiyordu. Almanlar ise ilk defa ekonomik zorluklar ve NATO baskısıyla Müslüman bir halkı ülkesine davet ediyordu.

Aynı dramatik süreç Türk vatandaşları için de geçerliydi. Zira modern zamanlarda belki de ilk defa topluca Hıristiyan bir toplumun ortasında korunmasız ve bir gelecek ufkuna sahip olmaksızın hayat sürme tecrübesi edineceklerdi.

Türk işçileri 1961'de geldiklerinde kendilerinden önce, 1899 yılında Yenidze Sigara Fabrikası'nda, 1903 yılında da Mercedes ve AEG'de çalışmak, mesleki eğitim almak için binlerce Türk'ün geldiğinden haberdar değildiler.

Türk vatandaşlarının Almanya'ya işçi olarak gitmesiyle birlikte basın dünyası da hadiseye ilgi duymaya başlamıştır. Dönemin yüksek tirajlı gazetelerinde Türk işçilerinin Almanya'da yaşadığı maceralarından bahsedilmekte, özel yazı dizilerine yer verilmekteydi. Ayrıca gazete haberleri arasında işçilerin Almanya'da karşılaştıkları ilk zorlukları, bazı uyumsuzlukları görmek mümkündü. Öne çıkan haberler arasında özellikle yeni iş göçü imkanları, Almanlar ve Türkler arasında çıkan kavgalar ve trafik kazaları yer alıyordu.

İşte bu düşünceyle çekilen ve yapımcılığını Kuzey Haber  Ajansının üstlendiği “Almanya Treni”, yurt dışında yaşayan Türklerle ilgili hazırladığı belgesellerle dikkat çeken Yedirenk İletişim stüdyolarında hazırlandı. Belgesel’in drama çekimleri Alsancak Tren  Garında, Buca ve Manisa’da çekildi. Belgeselle ilgili ayrıca 5 Avrupa ülkesinde de iki ay süren çekimler yapıldı. Belgesel’in gurbet türkülerini sanatçı Gülay seslendirdi.

24 Ocak'ta Sirkeci Garında galası yapılan belgesel filmin ikinci bölümü, 5 Şubat tarihinde saat 18.15'te Kanal 24’te.

 

Yüsra Dal haber verdi

Yayın Tarihi: 03 Şubat 2012 Cuma 22:08 Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2012, 00:28
banner25
YORUM EKLE

banner26