Tokat'ta II. Akzambaklar Şiir Şöleni

"Tokat’ta yakın zaman önce TDED Şube Başkanlığına seçilen Ali Bal’ın fikir mimarı olduğu Akzambak Şiir Akşamları’nın ikincisi gerçekleştirildi. Ali Bal, zambak bahçelerine sahip olan, her yıl tonlarca zambak ihracı yapan; reçeller, parfüm ve ilaçlar için kullanılan Tokat’ın bu yönüyle keşfedilmesi gerektiğini kaydetti." Nuray Alper'in haberi.

Tokat'ta II. Akzambaklar Şiir Şöleni

Balzac’ın Vadideki Zambak’ını ilk okuduğumda Türk edebiyatında zambağın ihmal edilen, en azından gül ve lale kadar itibar görmeyen bir tür olduğunu düşünmüştüm. Zaman içinde gelişip serpilen bu hassasiyet kısmen Mehmet Rauf’ta, Sezai Karakoç’ta, İkinci Yeni şiirinde karşılık bulurken bugün aceleci bir nedametle yan yana duran ilk kitabımın adını da Önce Zambakları Çaldılar Uykularımızdan koydum. Hassas bir bitki olan ve “ıssız yerlerde açan” zambak, ilham kaynaklarımdan oldu.

Tokat’ta yakın zaman önce TDED Şube Başkanlığına seçilen Ali Bal’ın fikir mimarı olduğu Akzambak Şiir Akşamları’nın ikincisi gerçekleştirildi. Ali Bal, zambak bahçelerine sahip olan, her yıl tonlarca zambak ihracı yapan; reçeller, parfüm ve ilaçlar için kullanılan Tokat’ın bu yönüyle keşfedilmesi gerektiğini kaydetti.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı öncülüğünde başlatılan; Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi ev sahipliğinde, İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Kent Konseyi ve TDED Tokat Şubesi iş birliğinde organize edilen program 3 Aralık Cuma sabahı, etkinliğe davet edilen şairlerin okullara katılımıyla başladı. Burada, konuşmacı olduğum Arif Nihat Asya Kız İmam Hatip Lisesinden kısaca bahsetmek isterim. Lise Müdürü Mustafa Aydın, uzun yıllar köy okulunda vazife yapmış hoşsohbet ve derin bir beyefendi. İnsana memleketimin emin ellerde olduğunu düşündüren bir güven veriyor. Kendileri kurum içinde Kur’an okuma ve hadis ezberleme yarışmaları dışında “40 Şiir 40 Şair” etkinliğine imza attıklarını anlattı. Öğrencilerin dersleri dışında psikolojilerine de tek tek hâkim olan Rehber Öğretmen Aydın Üstün ise Tokat’taki kitap faaliyetlerinin; kitap fuarı ve misafir olarak gelen yazarların gençlerin okuma alışkanlıkları üzerinde ciddi bir etkisi olduğunu, bu vesile ile farkındalık kazandıklarını arz etti. Haftada bir gün, bir saat yapılan okumalar ve kitap kritikleri de bu kazanımın pekişmesinde rol almış. Gençleri keşfetme ve içlerindeki cevheri ortaya çıkarma yoluna baş koyan TDE Öğretmeni Derya Sırma Hanımefendi ise “40 Şiir 40 Şair” projesinin Necip Fazıl, Sezai Karakoç, Tanpınar, Arif Nihat gibi şairlerin şiirlerini ezberletmek dışında, onların hayat hikâyelerine vakıf olma gibi bir fayda sağlayacağını belirtti. Lisedeki gençler meraklı, ilgi ve dikkati yüksek arkadaşlardı. İçlerinde ciddi ödüller alan kızlarımız var. Efşanur, Elif, Merve, Nisa ve ismen hatırlayamasam da suretlerini kalbime kazıdığım cânım gençlerin yanından kalbimi bırakarak ayrıldım.

Öğle yemeğinde şairlerle bir araya gelen Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu akzambak şehri olan Tokat’ın kültüre, sanat ve edebiyata verdiği önem üzerinde durdu. Şairleri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek onları tanıdı ve sırayla önerilerini dinledi. “Âlimler ve fazıllar yurdu, şairler yatağı olan Tokat’a” bırakılan kültür mirasına sahip çıktıklarını dillendiren başkanımız, desteklerinin devam edeceğini ve şiir şöleninin üçüncüsünü uluslararası boyutta yapmak istediklerini belirtti.

Öğleden sonra daracık sokakları, eski yapıları ve yüzü temiz insanları ile buram buram tarih ve medeniyet kokan bir beldeye, Niksar’a gittik. Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan Beyefendi bizleri makamında karşıladı. Burası tarihi, eski bir konak. Alt katı komple kütüphane, üst kat ise belediye binası. Abdülhamit döneminde yaptırılmış, 1944’lerden 1985 yılına kadar kaymakamlık binası olarak hizmet vermiş. 2014 seçimlerinde belediye başkanı olarak seçilen, 2019’da da güven tazeleyen Özcan Bey “tarih, tabiat ve kültür şehri” olarak tanımlıyor Niksar’ı. Kale ve kalenin içindeki Yağbasan Medresesi’nin Anadolu’da kurulan ilk medrese olduğunu söylüyor. Erzurumlu Emrah’ın çok diyar gezerek en son hanımıyla orada kaldığını anlatıyor.

Cumartesi sabahı misafire kapalı olan Ballıca Mağarası Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’nın özel talimatıyla şairlerin ziyaretine açıldı. Koah ve astım gibi hastalıklara iyi gelen mağara 75 metre derinliğinde büyüleyici bir mekân. Pazar ilçesindeki Kaz Gölü ziyaretinden sonra ise Zile’ye yolculuk yapıldı. Zile Belediyesi önceki dönem Kültür Müdürü Necmettin Eryılmaz, sanat ve tarihe vakıf derin bir irfan. Zile Kalesi hakkında zengin bilgiler verdikten sonra “Tokat’ın geçiş noktası; hem onun içinde hem de ondan ayrı” diye tarif ettiği Zile nüfusunun kültürel zenginliğinden, 18 şaman köyü bulunduğundan ve bu topraklarda yetişen Mustafa Necati Sepetçioğlu, Âşık Talibi, Âşık Fedai, Şems-i Sivasi’den bahsetti.

Zile’de güz mevsiminin bir diğer adı Panayır…Panayır aynı zamanda Zile’nin çadırları, hayvan pazarlarını, güreşi, pazarları ihtiva eden kadim bir geleneği. Zile Kalesi’nde ziyaretçisine açılmamış olan müze, yine özel izinle şairlere açıldı. Dünya literatürüne giren “geldim, gördüm, yendim.” söyleminin de buraya ait olduğunu öğrendik. Ayrıca Zile’ye 2009–2019 arasında hizmetleri olmuş belediye başkanımız Lütfi Vidinel’in bağ evini ziyaret ettik. Kendisi uzun seneler gazete ve dergilerde yazı ve şiir yazan, yüksek sanat ve zanaat sahibi kibar bir Anadolu beyefendisi.  

Tokat’ta Bölgesel Z- Kütüphane ile Türkiye’nin ilk müstakil Bebek ve Çocuk Kütüphanesi'ne irme imkânımız oldu. Z- Kütüphanesi kitap alımlarının yapıldığı, Kitap Tokat Projesi’nin yürütüldüğü ve vazifeli arkadaşların örnek bir ekip ruhuyla çalıştıkları müstesna bir mekân. Burası İl Millî Eğitime bağlı. Bebek Kütüphanesi ise kitap okumayı küçük yaşlarda eğlenceye döndürmeyi amaçlayan bir cennet köşesi. 

4 Aralık akşamı İl Millî Eğitim Müdürü Murat Küçükali ve Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz’ün de bulunduğu 2. Akzambaklar Şiir Şöleni’nde Alim Yıldız, Ömer Erdem, Bahtiyar Aslan, Hayrettin Orhanoğlu, Nuray Alper, Zeynep Arkan, Şenol Korkut, Mehmet Erte, Şafak Çelik, Cengizhan Konuş, Taner Sarıtaş, Ali Bal sahne aldı. Gecenin sunuculuğunu mihmandarım Şadan Gökçe Alpoğlu üstlendi. Ömer Erdem yakın zaman önce kaybettiğimiz merhum Sezai Karakoç’u yâd etti. İl Millî Eğitim Müdürü Murat Küçükali, kültür ve sanata verdikleri önemden ve şiir programlarına sergiledikleri desteğin devam edeceğinden bahsederken, TDED Şube bBaşkanı Ali Bal,  “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olması sebebiyle şairleri Tokat’a davet ettiklerini ifade ederek dilin ehemmiyeti üzerinde durdu ve Akzambaklar Şiir Akşamlarını uluslararası boyutta gerçekleştirmek istediklerini vurguladı. Program sonunda Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğünün organize ettiği “Şiirimden Dinle Beni” adlı şiir yarışmasının ödül töreni yapıldı ve katılımcılara Tokat’a has özel armağanlar takdim edildi. Burada program ve katılımcılar üzerinde büyük emekleri olan değerli yazar Orhan Gazi Gökçe’yi de yâd etmek isterim… Kendisi derin bilgi ve birikimi, güler yüzü ve hoşsohbetiyle misafirlerle yakından alakadar oldular.  

Tokat efsunlu güzelliği ve ezelî dokusuyla gönüllere aydınlık bir şiir bıraktı.

Nuray Alper

Yayın Tarihi: 10 Aralık 2021 Cuma 15:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurver şahin
Nurver şahin - 13 ay Önce

Kaleminize sağlık Nuray hanım. Ne kadar güzel anlatmışsınız ak zambakları ve Tokat I. Yanınızda gezdirdiğiniz mavi kaplı ajandanın önemini ve sırrını şimdi daha iyi anladım

banner19

banner36