Tiyatro bir delilik, dergisi de delilik

Bâbıâli Sohbetleri’nde, ''Yeni, Yerli ve Milli Bir Tiyatro Dergisi: Kulis Tiyatro'' konuşuldu.

Tiyatro bir delilik, dergisi de delilik

Timaş Kitapkahve’de, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’ nin düzenlediği Bâbıâli Sohbetleri’nde, “Yeni, Yerli ve Milli Bir Tiyatro Dergisi: Kulis Tiyatro” konuşuldu.

Gazeteci yazar, Star gazetesi kitap eki editörü Gülcan Tezcan’ın yönettiği toplantıya Kulis Tiyatro dergisinin genel yayın yönetmeni Ayşe Şahinboy Doğan, imtiyaz sahibi Osman Doğan, derginin yazarlarından Aysun Ellidokuzoğlu ve Kayhan Binnetoğlu konuşmacı olarak katıldı. Açılış konuşmasında Gülcan Tezcan, “Genç bir derginin var olması çok zor. Hele tiyatro dergisi ise daha da zor, ona uzanan her el çok değerli. Dergi çıkarmak meşakkatli bir iştir. Çok az kişiyle çıkarılır. Ortaya çıkarttığımız yayını okuyucuya ulaştırmak gerekir. Para kazandırmaz. Kütüphaneye arşiv bırakmış olursunuz. Yaklaşık 40 tiyatro grubu var. Dergiyi onlar için çıkardık. Tiyatro camiası arasında daha sıkı bir diyalog olsun diye. Kulis Tiyatro bir yaşını doldurdu. İnşallah bizden sonra da yayına devam eder.” dedi.

Yerli ve milli tiyatro dergilerindeki eksikliğe vurgu yapan Ayşe Şahinsoy Doğan, “Tiyatro ile ilgilendiğimizden beri böyle bir derginin eksikliğini hissediyorduk. Bu alanda yayıncılık yapan dergiler var, çoğunluk yazı ağırlıklı. Bizim yerli ve milli tiyatroya dair yazılara ve her kanattan yayına yer verecek olmasını istedik. 2014 yılının Kasım ayında ilk sayımızı çıkardık.” dedi.

Yerli tiyatro anlamında çok az eser olduğunu belirten Ayşe Şahinboy Doğan, şunları söyledi: “Yerli ve milli tiyatro anlayışını kendimize hareket noktası olarak belirledik. Bunun için de ilk sayımızdan itibaren, yerli ustalarımıza özel sayılar çıkardık. İlk sayımız Nejat Uygur özel sayısıydı. Suna Pekuysal, İsmail Dümbüllü ve Haldun Taner isimleriyle özel sayılarımız devam etti. Bunları yaparken gördük ki bu isimler sıklıkla anılıyor fakat ödül alırken teşekkür etmekten öteye gidilmiyor, haklarında eserler çıkartılmıyor. Tiyatro grubu olduktan sonra dergi düşüncemiz oldu.”

Muhafazakâr kesimin tiyatroya sahip çıkması gerek

Kulis Tiyatro dergisinin imtiyaz sahibi Osman Doğan, “Ayşe Hanım 16 yıllık dergici. Biraz da onun tecrübesine güvendik. Ama gördük ki, para batırmak için dergicilik iyi bir alan.” dedi. Osman Doğan, derginin çıkış mâcerasını, hazırlanışını ve teknik yönden gösterilen titizliği anlattı. Osman Doğan, “Her şeye rağmen dergi çıkarmak zahmetli fakat zevkli bir iştir. Ancak muhafazakâr kesimin tiyatroya sahip çıkması gerek.” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra konuşan Aysun Ellidokuzoğlu, “Tiyatro bir delilik, dergisi de delilik. Kalpten gelecek bir şey. Kültürümüzün, değerlerimizin aktarılmasının sanatla ve kalpten gelen emekle yapılacağına inanıyorum. Bilinç olmalı. Tiyatroda baronlar var, tavırlar var, tekelleşme var. Ama yine de direnmek gerek.” dedi. Ellidokuzoğu, eleştiri konusunda gerekli çalışmaların yapılmadığını da sözlerine ekledi.

Kolay okunan bir dergi çıkarttıklarını belirten Kayhan Binnetoğlu, amaçlarının her kesimden insana ulaşmak olduğunu, babasının sanatla ilgisinin olmadığı halde dergiyi takip ettiği ve okuduğunu söyledi. Binnetoğlu, “Toplum olarak az okuyoruz. Oumanın çoğaldığı dönemde edebiyat dergileri de, tiyatro dergileri de daha çok ilgi görür.” dedi.

 

Şifa Duman haber verdi

Yayın Tarihi: 14 Aralık 2015 Pazartesi 10:35 Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2015, 10:35
banner25
YORUM EKLE

banner26