Terör çıkmazında neden İslamsız politika?

İktibas, eylül sayısında manşete “Suriye’de Yaşanan Kanlı Değişim Süreci”ni taşıdı.

Terör çıkmazında neden İslamsız politika?

Müslümanların yakıcı gündemi olan Suriye konusunun incelendiği Yorum bölümünde değişen dünya şartlarının zorlaması ile bölgede ‘demokratik’ bir değişim ve dönüşüm atmosferi yaşandığı vurgulanırken Baas rejiminin yapısal esnekliğe sahip olmaması nedeniyle bu dönüşümü göze alamadığı belirtiliyor. İran ve Rusya gibi ülkelerin stratejik kaygıları ile ABD’nin de sürecin uzamasında yarar görmesinin, Suriye’yi bu değişim ve dönüşüm sürecinin en kanlı ve komplikasyonları en fazla ülkesi haline getirdiği kaydediliyor.

İktibas bu sayısında Türkiye’nin terör çıkmazını da değerlendiriyor ve buna sebep olan devletin ‘İslamsız’ politikaları eleştiriliyor. Bu yanlış politikalarla birlikte, terör eylemlerinin sadece bir işe yaradığı, Türk ve Kürt halkının kardeşlik, dostluk duygularına kastettiğinin altı çiziliyor.

Ağustos ayında gündeme hızlı bir giriş yapan 'İslamcılık' tartışmalarının hangi boyutta değerlendirilmesi gerektiği de yorumlanan derginin bu sayısında Kavram bölümünün konusu ise “Eğlence”…

Atasoy Müftüoğlu “Zihinsel Perişanlıklar ve Mezhep Holiganlıkları” başlığını taşıyan yazısında Ortadoğu’ya yönelik emperyalist yeniden şekillendirme girişimlerinin “demokratikleştirme” üst başlığı altında sürdürüldüğünü, bölgede Sünni kökenli İslamî oluşumların küresel sisteme dâhil edilirken, sistem karşıtı Şii unsurların marjinalleştirildiğini kaydediyor.

Dergide ayrıca Murat Kirişçi, Osman Coşkun, Mustafa Atav, Dilek Buz, Mustafa Bozacıoğlu, Şükrü Hüseyinoğlu, Bünyamin Zeran da yazılarıyla okurlarına sesleniyor.

 

Burak Gültekin haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2012, 22:39
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13