Tereke'nin 5. sayısı çıktı

Tereke edebî hareket dergisi, 5. sayısıyla bir kez daha okurlarıyla buluştu.

Tereke'nin 5. sayısı çıktı

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi öğrencileri ve Yedi Hilal Süreli Yayınlar Atölyesi işbirliğiyle çıkarılmakta olan Tereke edebî hareket dergisi, 5. sayısıyla bir kez daha okurlarıyla buluştu.

Bu sayıya hikâye, deneme, hâtıra, şiir, yazar tanıtımı ve tercüme türünden eserlerle katkıda bulunan isimler Süleyman Kıvılcım, Sami Sümer, Gül Tanrıverdi, Uğur Çavuş, Hilal Kaplan, Mehmed Arif, Şeyma Subaşı, Bilal Durak, Zeynep Kılbüker, İsmail Çal, Ali Hakkoymaz, Esra Topal, Ali Çetingöz, Tuba Tatar, Furkan Türkmen, Tuncay Sandıkçı, Feyzullah Qaderî.

Ayrıca araştırma bölümünde yer alan “Varlık ve Estetik Paydasında Şiir-Metafizik Bağıntısı: İslâm Edebiyatlarının Mahiyeti Üzerine Düşünceler” yazısıyla Ömer Said Güler, “Sorun ve Çözüm Kıskacında Devlet Yorumu: Hegel ve Nurettin Topçu Örnekleri” yazısıyla Hayyam Celilzade, “Osmanlı Döneminde Tekkeler ve Galata Mevlevîhânesi” yazısıyla Büşra Gür, “Latin Amerika’da Bağımsızlık Hareketleri” yazısıyla Mesut Yıldız ve “Osmanlı Askerî Devrimi” yazısıyla Osman Kara, bu sayıya katkıda bulunan edebiyat, tarih ve felsefe araştırmacıları arasında.

Bunun yanı sıra yeni sayılarda derginin son sayfalarına eklenmeye başlanacak olan “İktibas” bölümündeyse Yusuf el-Kardavî’nin “Dil ve Edebiyat Kültürü” ve Seyyid Kutub’un da “Edebiyat İçin Bir Yöntem” isimli yazıları yer alıyor.

Dikkat çeken yan tasarımıyla Tereke dergisi koyu kestane, peygamber çiçeği, horozibiği ve kuşkonmaz yeşilinin ardından bu dönem de safran sarısına bürünmüş olarak sizlerle.

e-posta: tereke.editor@gmail.com

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2015, 13:05
banner12
YORUM EKLE

banner19