Tereke'den Cezayir'de dil ve edebiyat dosyası

Tereke dergisinin 6. sayısı çıktı.

Tereke'den Cezayir'de dil ve edebiyat dosyası

29 Mayıs Üniversitesi öğrencileri ve YediHilal Süreli Yayınlar Atölyesi beraberliğiyle çıkarılan Tereke edebî hareket dergisinin 6. sayısı çıktı.

Tamamı öğrencilerden oluşan kadrosuyla Tereke’nin bu sayısına deneme, hikâye, şiir ve kitap eleştirisi türünden eserlerle katkıda bulunan isimler Esra Topal, Sami Sümer, Gül Tanrıverdi, Senanur Kaya, Yakup Çetinkaya, İsmail Çal, Hasan Yerdelen, Şeyma Subaşı, Mehmet Emre Yılmaz, Sefa Saraç, Yusuf K. Yahya.

Bunun yanı sıra Tereke, bu sayısında Cezayir’de dil ve edebiyat araştırmalarını tanıtan özel bir dosya yayınlıyor. Bu dosyada Cezayir’deki Merkezu’l-Basira Enstitüsü tarafından yayınlanan Dirâsâtu’l-Edebiyye (Literary Studies) dergisi tanıtılarak bu dergide yer alan iki akademik çalışmanın tercümesi sunuluyor. Prof. Belabbas Abdulkadir’in “Saussure ve Pierce Arasında Göstergebilim” isimli makalesi ile Dr. Yusrâ Abdulganî’nin “Araplarda Estetik Anlayışı: Edebî/Eleştirel Bir Bakış” isimli çalışması, Tereke yazarlarından Mehmet Emin Güleçyüz ve YediHilal İlim-Kültür-Sanat komisyonundan Ahmet Aytep tarafından tercüme edildi.

Derginin araştırma ve değerlendirme bölümündeyse Ömer Said Güler’in “Unsûru’l-Belâgat Makalesinde ‘Mantık-Beyân’ ve ‘Lafız-Mana’ Gerilimleri” isimli değerlendirme yazısı, Talha Avlukyarı’nın “Sözcüklerin Dili / Şiir Sanatı” isimli makalesi, Abdullah Said Can’ın “Küçük Prens Üzerine” isimli kritiği ve İrfan Gürlek’in “Yükelişteki Ses Kuramı” isimli eleştiri yazısı yer alıyor.

İktibas bölümündeyse Sezai Karakoç’un “Bu Toprakların Edebiyatı” isimli yazısı ile Rasim Özdenören’in “Bir Edebiyatın Kimliğini Belirlemek” isimli yazısı naklediliyor.

İrtibat e-posta: [email protected]

Yayın Tarihi: 15 Aralık 2015 Salı 21:11 Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2015, 10:52
banner25
YORUM EKLE

banner26