Tercih ve Ötesi

Bu sene üniversiteye yerleşecek arkadaşlara yardım etmeyi ve bundan sonraki hayatlarında da bu iletişim ağını koruyup bir birliktelik ortamı oluşturmayı hedefleyen'Tercih ve Ötesi' projesi başlatıldı.

Tercih ve Ötesi

Geçtiğimiz günlerde lise son öğrencilerinin merakla beklediği sınav sonuçları açıklandı. Sınavdan sonra kendilerini bekleyen en önemli süreç hangi üniversite ve bölümü tercih edecekleri olacaktır. Bu noktada onların tercih etmek isteyecekleri üniversite ve bölümlerde okuyan kardeşleri olarak, onlara yardımcı olabileceğimiz birçok konu olduğunu düşünüyoruz. 

Bunlara örnek olarak şunlar verilebilir:

1. Tercih hatası 

Yanlış bölüm ve yanlış üniversite tercihi en çok karşılaşılan sıkıntılardan bir tanesi. Burada fıtrata uygun olmayan bölüm tercihinin yanı sıra üniversite tercihinde de hatalar yapılmakta.Tercih etmek isteyeceği üniversite ve bölümde okuyan biriyle konuşmak, soru işaretlerini gidermeye çalışmak faydalı olabilir.

2. Kalacak yer meselesi

Şehir dışından gelen birçok öğrencinin yaşadığı en temel sıkıntılardan bir tanesi okul hayatı boyunca nerede kalacağıdır. Bu noktada eldeki imkanların ne olduğu ve yaşanılan tecrübelerin aktarımı öğrencileri ve ailelerini bir nebze olsun rahatlatacaktır. Bu başlık altında burs bulma konusunda da yardımcı olunabilir.

3. Okula ve şehre intibak sorunu

Diğer bir konu öğrencinin yeni bir şehre ve düzene alışmada yaşayacağı sıkıntılar. Belki de ilk defa ailesinden bu kadar uzakta kalacak biri etrafını yadırgayabilir ve çeşitli sorunların altından kalkamadığı hissine kapılabilir, bu noktada kendisinin yaşadığı sıkıntıları yaşamış bir kardeşinin desteği birçok sorunu gidermede yardımcı olabilir.

4. Vaktini nasıl değerlendireceği meselesi

Üniversite öğrencisinin derslerden kalan vaktini nasıl değerlendireceği hayati bir konu olarak görülmelidir. Nelerle uğraştığı, hangi ortamlara girip çıktığı, kimlerle arkadaşlık yaptığı üniversite sonrasını etkileyecek kadar önemli bir konu. Vaktini doğru değerlendirme hatta derslerine nasıl çalışacağı ile ilgili fikir verme konusunda bir kardeşinin desteği birçok olası sıkıntının yaşanmasını engelleyebilir.

Kısaca, bu sene üniversiteye yerleşecek arkadaşlarla tercih döneminde iletişim halinde olup onlara tercih dönemi yaşayacakları sıkıntılarda yardım etmeyi ve bundan sonraki hayatlarında da bu iletişim ağını koruyup bir birliktelik ortamı oluşturmayı hedeflemekteyiz.

Bu amaçlar doğrultusunda “Tercih ve Ötesi” adı altında bir proje başlattık. Proje içerisinde İstanbul’da çeşitli üniversitelerde eğitim hayatlarına devam eden pek çok arkadaşımız var. Şimdilik sadece İstanbul sınırları içerisindeki üniversitelerden birini tercih edecek arkadaşlara yardım edebiliyoruz.

“Tercih ve Ötesi” adı altında sosyal medya hesapları ve bir site oluşturduk. Site içerisinde projede görev alan arkadaşlarımızın üniversitelerini, bölümlerini ve tercih dönemi yaşadıkları sıkıntıları anlattıkları yönlendirici metinler mevcut. Site aracılığıyla bizlere ulaşan her öğrenciyi sistemimize kaydedip, istedikleri üniversitelerde okuyan öğrencilerle iletişim kurmalarını sağlıyoruz.

Çevrenizde tercih döneminde bulunan kardeşlerimizi sosyal medya hesaplarımıza yönlendirebilir, bizlerle bağlantıya geçmelerini sağlayabilirsiniz. 

İrtibat:

//tercihveotesi.com/

tercihveotesi@gmail.com

 

Bedirhan Kır

 

Yayın Tarihi: 25 Temmuz 2016 Pazartesi 12:31 Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2016, 12:31
banner25
YORUM EKLE

banner26