Teoman Duralı: Türkçe en önemli varlığımız

Türkiye’nin yetiştirdiği en saygın ilim insanlarından felsefeci Prof. Dr. Teoman Duralı, yükseköğretim dilinin İngilizce olmasını tasvip etmediğini söyledi.

Teoman Duralı: Türkçe en önemli varlığımız

Prof. Dr. Teoman Duralı, Türkiye’de felsefe denilince ilk akla gelen isimlerden biri. Star Gazetesi tarafından verilen Necip Fazıl Ödülleri’nde geçen yıl Necip Fazıl Saygı Ödülü’ne layık görülen Duralı pek çok ülkede felsefe dersleri veren önemli bir düşünce adamı. Halen, İstanbul’daki İbn Haldun Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı olan Duralı, 10’a yakın dil biliyor. Dilin milletler için önemini her fırsatta dile getiren Duralı, “En önemli varlığımız” dilimizdir diyor. İbn Haldun Üniversitesi’nde ayda bir yayınlanan Açık Medeniyet gazetesine konuşan Duralı, Türkçeye hastalık derecesinde merakı ve sevgisi olduğunu dile getiriyor.

Muhammed Akaydın’a verdiği röportajda Duralı, “Bence en önemli sorunumuz dilimizi yitiriyor oluşumuzdur” diyor ve ekliyor: “Üniversitelerimizde Yükseköğretim dilinin, tedrisat dilinin İngilizce olması felakettir. En başta gelen teslimiyet budur. Biz başka bir medeniyete karşı bir seçenek yaratmaya çalışıyorsak önce bunu dilde yapacağız. Çünkü düşünmenin dışa yansıması dildir. Dili kullanmıyorsam düşünmüyorum demektir. En önemli esaret de zaten düşünmemektir.”

Bir felsefeci olarak Türkçe düşünerek ilim ürettiğini dile getiren Prof. Teoman Duralı, “Türkçeyi artık felsefe ifade edecek bir kıvama soktuğuma inanıyorum. Türkçe, özgün bir felsefe yapma imkanı elde etti’ değerlendirmesinde bulunuyor. Yüzeysel bir dil olarak nitelediği İngilizce’nin ise felsefe yapmada zayıf kaldığını anlatan Duralı, ‘Halis Türkçe’de ben derinliği buldum. Arapçadan ve Farsçadan aldıklarımızla oluşturduğumuz bir Türkçe bu. Bin küsur yıldır biz bunlarla iç içeyiz ve o medeniyeti yaşıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2018, 13:34
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26