Temmuz Dergisinin 24. Sayısı Çıktı

Temmuz dergisi, Temmuz 2018 tarihli 24. sayısıyla ikinci yılını doldurdu.

Temmuz Dergisinin 24. Sayısı Çıktı

Temmuz dergisi, Temmuz 2018 tarihli 24. sayısıyla ikinci yılını doldurdu.

Üstad Hasan Aycın’ın bir çizgisi ile sayfalarını aralayan derginin Temmuz sayısına şiirleriyle katkı sağlayan şairler: Füruğ Ferruhzad, Tunay Özer, İmdat Akkoyun, Mehmet Gemci, Umut Cemal, Kevser Evsen, Ahmet Tepe, Mahmud Derviş, Necati Atilla Soykan, Mehmet Akif Şahin, Halil Maraş, Muhammed Korkmaz, Osman Sevim, Osman Hasdemir, Selim Cahit.

24. sayıda yaşamdan kesitler sunan, birçok hikâyeyi farklı bakış açılarıyla okuyucuya takdim eden öykülere de yer verilmiş. Bu sayıya öyküleriyle destek veren yazarlar: Erdoğan Aydoğan, Deniz Burak, Davut Güner, Serkan Akın, Merve Can, Sefa Toprak, Sait Altın, Zeynep Kahraman Füzün, Sadullah Taşçı.

Geçtiğimiz günlerde vefat eden Prof. Dr. Fuat Sezgin, 24. sayıda iki yazıyla anılıyor: Gökhan Ergöçün, “Asırları Aydınlatan Işık ve Yitiği Arayan Mütevekkil Bir Özgüven” başlığı altında Fuat Hoca’nın yaşam hikâyesine ışık tutuyor. Yazıya Necmettin Asma’nın çizdiği Fuat Sezgin portresi eşlik ediyor. Necmi Küçük, “Yorulma Bilmeyen Âlim: Prof. Dr. Fuat Sezgin” başlıklı yazısında Hoca’nın ilme verdiği önemi, çalışmalarının değerini ve bu yüzyılda kendi alanında neden eşsiz bir âlim olarak kabul edilmesi gerektiğini özetliyor.

“Eğitim ve Dil İlişkisi Üzerine Yahut Lisan ve Terbiye Bahsine Dair!” isimli inceleme yazısında İsmail Söylemez, dilin bir iktidar imkânı olması dolayımında ulus devlet-dil ilişkisini ve dilin eğitim üzerindeki etkilerini ele alıyor. Mustafa Yılmaz, “Ölümü Cebinde Taşıyanın Yüreği Yaman Olur” başlığını attığı yazısında merhum Alâeddin Özdenören’in hayatını ve edebi duruşunu anlatıyor. “Son Dönem Edebiyat Dergilerinin İsimlerine Panoramik Bir Bakış” isimli yazısında Mustafa Bostan, geçmişten günümüze edebiyat dergilerine kısa bir değiniyle birlikte günümüzde yayımlanan kimi dergilerin adlarının nasıl belirlendiğini işliyor.

Ercan Ata, bu sayıda “Mutluluk” üzerine bir değerlendirme yazısıyla yer alıyor. Mehmet Mortaş, “Hayatımızın Etrafındaki Obruklar” isimli denemesinde yaşama dair bir değerlendirmede bulunuyor. Sinan Ön, “İnsan Özgür Doğar, Oysa Her Yerde Zincire Vurulmuştur!” başlıklı denemesinde insan ve özgürlük ilişkisini irdeliyor.

Derginin Temmuz sayısında Ali Emre, “Libya’nın İşgali ve Direniş’in Öğretmeni Ömer Muhtar” isimli yazısında Ekin Yayınları tarafından basılan Ömer Muhtar / Libya’nın İşgali ve Direniş adlı kitabı tanıtıyor. Erkam Kuşçu, “Süleyman Ceran’ın Seyir Günlüğü” başlığını taşıyan yazısında, Ceran’ın yakın zamanda çıkan sinema değerlendirmelerinin yer aldığı Seyir Günlüğü isimli kitabını ele alıyor. “İkinci Dünya Savaşı Viyana’sında Freud, Gestapo, Aşk ve Bir Delikanlı” adlı yazısında Mehmet Âkif Öztürk, Robert Seethaler’in Tütüncü Çırağı isimli romanını değerlendiriyor.

Derginin son sayfalarında ise Kemal Kurak “Geceye Kaçış” isimli yazısıyla yer alıyor. Kurak, geceyi, karanlığı ve herkes uyurken dışarıda akan hayattan bazı kesitleri okuyucunun ilgisine sunuyor.

Yayın Tarihi: 09 Temmuz 2018 Pazartesi 11:50 Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 11:50
YORUM EKLE

banner19

banner36