Temmuz Dergisinin 23. Sayısı Çıktı

Aylık edebiyat, sanat, fikriyat dergisi Temmuz’un Haziran 2018 tarihli 23. sayısı okuyucusuyla buluştu.

Temmuz Dergisinin 23. Sayısı Çıktı

Aylık edebiyat, sanat, fikriyat dergisi Temmuz’un Haziran 2018 tarihli 23. sayısı okuyucusuyla buluştu.

Üstad Hasan Aycın’ın bir çizgisi ile sayfalarını aralayan Haziran sayısında birçok şiire yer verilmiş. Bu sayıya şiirleriyle katkı sağlayan şairler: Burhan Sakallı, Tunay Özer, Ahmet Laçin, Davut Güner, Umut Cemal, İmdat Akkoyun, Necati Atilla Soykan, Mehmet Akif Şahin, Mehmet Âkif Öztürk, Nilüfer Zontul Aktaş, Erkam Kuşçu, Ali Şahin.

Haziran sayısında öyküleriyle yer alan öykücüler: Bünyamin Sevim, Tanju Kildiş, Emine Nur Çakır, Zeynep Kahraman Füzün, Şener İşleyen, Gülden Bayraktar, Sıddık Yurtsever.

Bu sayıda Mehmet Mortaş, “Hırslarımızın Mezarlığı” başlığı taşıyan denemesinde insanın dinmek bilmeyen acizliğini resmediyor. Mustafa Uçurum, “Mevsimlerle Direnmek” isimli anlatısında darbelere direnmeye çalışan mevsimleri anıyor, hafızalarımızı yokluyor. Sadullah Taşçı ise “Safları Sıklaştıralım” başlığını taşıyan denemesinde yabancılaşmaya inat saf tutması gereken insanlığımıza sesleniyor.

Serkan Akın, Haziran sayısında “Bitkisel Bir Hayat: Oblomovluk” başlığı altında İvan Gonçarov’un “Oblomov” isimli eserini Rus edebiyatı ve Rus toplumu bağlamında ele alarak bu meşhur karakterin bizim toplumlarımızdaki yansımalarını irdeliyor. Murat Koç, Türk romanının kesitsel analizlerine “Oğuz Atay ve Tutunamayanlar’ın Dünyası” isimli yazısıyla devam ediyor. Sinan Ön, Peyami Safa’nın düşünce dünyasına döneminin koşullarını göz ardı etmeden ışık tutmaya çalışıyor “Peyami Safa Düşüncesinde Doğu-Batı Diyalektiği” isimli yazısında. Mustafa Bostan ise bu sayıda “Erdem Bayazıt Şiirinde Peygamberler: Derviş Burcundan Şiiri Örneği” başlığı altında, Bayazat’ın, şiirindeki İslami tonu, kısas-ı enbiya temasıyla güçlendirmesini işliyor.

Haziran sayısında Hüseyin Cömert, “Nuh’un Kızı/ Mukadder Gemici” başlığı altında Mukadder Gemici'nin “Nuh’un Kızı” isimli yeni hikâye kitabını değerlendiriyor. Mehmet Âkif Öztürk, Ognjen Spahic tarafından yazılan “Hansen’in Evlatları” kitabını “Hansen’in Evlatları Avrupa’nın Son Cüzzam Hastanesine İçerden Bir Bakış” isimli yazısında ele alıyor. Abdullah Yıldırım ise “Modern Zaman Seyyahı” başlığını attığı yazısında Hüseyin Ahmet Çelik’in “Sevinebilirsin Suada İşte Yalnızız” kitabını tanıtıyor.

Uğur Cumaoğlu, “Sinemanın Edebiyatla Görsel Teması” ve İsmail Irmacık “Sinemada Yapı Bozum (Mother 2017)” isimli yazılarıyla bu sayıya sinema alanında yaptıkları değerlendirmelerle katkıda bulunuyorlar. Kemal Kurak zamanı sessizce donuklaştıran unutkanlığımızın fotoğrafını çekiyor “Sessiz Sorular” isimli yazısında. 23. sayının son sayfalarında ise Necmettin Asma’nın çizimi ve Mustafa Yılmaz’ın “Fırtınalı Bir Umman Necip Fazıl Kısakürek” isimli yazısı ile Necip Fazıl Kısakürek anılıyor; onun bir portresine yer veriliyor.

 

Yayın Tarihi: 06 Haziran 2018 Çarşamba 09:45 Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 09:45
YORUM EKLE

banner19

banner36