Temmuz dergisinin 21. sayısı okuyucusuyla buluştu

Aylık edebiyat, sanat, fikriyat dergisi Temmuz’un Nisan 2018 tarihli 21. sayısı okuyucusuyla buluştu.

Temmuz dergisinin 21. sayısı okuyucusuyla buluştu

Aylık edebiyat, sanat, fikriyat dergisi Temmuz’un Nisan 2018 tarihli 21. sayısı okuyucusuyla buluştu. Kapakta öne çıkartılan "Kim yıkılmışsa, ayağa kalksın! Kim yenilmişse, dövüşsün." sözleri baharın diriliğinin adeta altını çiziyor.

Üstad Hasan Aycın’ın bir eseri ile sayfalarını aralayan Temmuz, Mustafa Yılmaz’ın “Bezirgânım Metaım Çok, Alana Satmaya Geldim” başlıklı denemesiyle başlıyor ‘söz’e. ‘Söz’ü birçok bağlamda ele alan yazar, hayat ve hakikat arasında güçlü bir yer edinen sözün öze dair taşıdığı mahiyete ışık tutmaya çalışıyor.

Temmuz’un Nisan sayısında şiirleriyle yer alan şairler: Adem Yazıcı, Tunay Özer, Nurettin Durman, İsmail Söylemez, Mehmet Âkif Şahin, Necati Atilla Soykan, Mehmet Gemci, Sümeyra Sıddık, Osman Halisdemir, Davut Güner, İmdat Akkoyun, Umut Celal.

Temmuz’un Nisan sayısına öyküleriyle destek veren öykücüler; Mehmet Mortaş, Ayşe Sena Er, Zeynep Kahraman Füzün, Serkan Akın, Erdoğan Aydoğan, Selvigül Kandoğmuş Şahin, Sefa Toprak, Sait Altın, Kenan Yusuf.

Erkam Kuşçu “Arayışlar İçerisinde Bir Ruh: Lev Tolstoy” isimli yazısında Tolstoy’un inanç ve düşünce dünyasını, döneminin ünlü Rus yazarlarıyla ilişkilerini kaleme alıyor. Eminenur İskender “Bir Konvoy Vicdan” başlığını taşıyan yazısında Suriye zindanlarında esir edilen kadın ve çocukları gündeme getiren ve kadınların öncülük ettiği “Vicdan Konvoyu”na dair tanıklığını paylaşıyor. Sinan Ön ise “Özgürlüğü Kelebeğin Kanatlarında Aramak” isimli denemesinde modern zamanın en tutkulu kavramı olan “özgürlük” meselesine eğiliyor.

Osman Yağmur, Kudüs’e düzenlediği geziye dair gözlemlerini ve yaşadığı hissiyatı kaleme aldığı “Kudüs mü Bizim İçimizde Olmalı? Yoksa Biz mi Kudüs’ün İçinde?” başlıklı yazı dizisinin ikinci ve son yazısını okurla paylaşıyor. Bu sayıda Mehmet Akif Öztürk, “Rosales’in Kişisel Felaketi” başlığı altında Kübalı yazar Guillermo Rosales’in Felaketzedeler Evi isimli otobiyografik romanını tahlil ediyor. Kemal Kurak ise okuru sevimli bir misafirle tanıştırıyor “Tarçın’la Bir Saat…” isimli yazısında. Mustafa Yılmaz, “Rüzgarın Önünde Savrulan Bir Fikir Don Juan’ı: Hilmi Ziya Ülken” başlığı taşıyan yazısında, Cumhuriyet’in ilk yıllarından öne çıkartılan bir ismi, Hilmi Ziya Ülken’i farklı yönleriyle tanıtıyor.

Temmuz dergisinin Nisan sayısında, Ercan Ata, yazar Nuhan Nebi Çam ile Uyanma Bildirisi penceresinden öyküsünü ve Türk hikâyesini konuştu.

www.temmuzdergisi.com

temmuzdergisi @ gmail.com

 

Yayın Tarihi: 05 Nisan 2018 Perşembe 15:30 Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2018, 15:30
YORUM EKLE

banner19

banner36