Temmuz dergisinin 19. sayısı çıktı

Aylık edebiyat, sanat, fikriyat dergisi Temmuz’un Şubat 2018 tarihli 19. sayısı çıktı.

Temmuz dergisinin 19. sayısı çıktı

Aylık edebiyat, sanat, fikriyat dergisi Temmuz’un Şubat 2018 tarihli 19. sayısı çıktı.

“Varlığın İçli Şarkısına Kulak Vermek” başlığını taşıyan giriş yazısı ve çizginin üstadı Hasan Aycın’ın bir eseri ile sayfalarını açan Temmuz’un Şubat sayısında şiirleri yer alan isimler Nurettin Durman,  Nilüfer Zontul Aktaş, Mustafa Yılmaz, Âdem Yazıcı, Mehmet Gemci, Yunus Emre Altuntaş, Kevser Evsen, Zeki Altın, Arif Mete, Erol Yılmaz ve İbrahim Halil Sönmezgül.

Bu sayının öykücüleri ise şöyle: Eminenur İskender, Şener İşleyen, Kenan Yusuf, Ayşe Sena Er, Egemen Doğan, Zeynep Kahraman Füzün.

Murat Koç, roman değerlendirmelerine bu sayıda “27 Mayıs Romanları” başlıklı yazısıyla devam ediyor: “Minareden Saat Kulesine Zamanın Seküler İnşası” Mahmut Celal Özmen, “İnsan ve Sanat” adını taşıyan yazısında insanın yeteneğiyle sanat için ne ifade ettiğini, sanatı biçimlendiren yeteneğin fıtrat ve insan doğasıyla ilişkisini birçok yönden ele alıyor. Ragıp el-İsfahani’nin “Tabak, İçini Dolduran Şeyle Değerlenir” sözünü denemesinin başlığına taşıyan Sinan Ön, yabancılaşma ve lümpenleşme olgularını, birey ve toplum planında Batı merkezli bir eleştiriye tabi tutuyor.

 Mustafa Bostan bu sayıda “Maraş'ın Kurtuluşu Işığında Rasim Özdenören'in 'O Zaman' Hikayesi” adlı yazısında, Rasim Özdenören’in Fransız işgaline karşı Maraş halkının gösterdiği direnişi anlattığı “O Zaman” isimli hikayesini sayfalara taşıyor. Mehmet Mortaş da bu sayıda “Külü Olmayan Acı” başlığını taşıyan denemesiyle yer alıyor. 

Temmuz’un 19. sayısının kitap değerlendirmelerinde Hüseyin Cömert, Fatma Barbarosoğlu’nun öykü kitabı “Mutluluk Onay Belgesi”ni; Mehmet Solak, Duran Boz’un editörlüğünde çıkan “Okuma Hikâyeleri” ve “Yazma Hikâyeleri”ni; Sadık Koç, Emin Gürdamur’un “Atları Uçuruma Sürmek” isimli ilk öykü kitabını; Mehmet Âkif Öztürk ise Alman Edebiyatı’nın son dönemdeki önemli yazarlarından Tilman Rammstedt’in dilimize çevrilen tek kitabı olan “Çin İmparatoru” isimli novellayı “Çin’e Gidemeyen Çin İmparatoru” başlıklı yazısıyla değerlendiriyor. Yavuz Balı, “Sol Edebiyatın Yitik Muhteviyatı Ve Orhan Pamuk’un Bigâneliği ‘Kafamda Bir Tuhaflık’ Örneği” başlıklı yazısında son yıllarda sol edebiyatın muhteviyatta yaşadığı yetersizlikleri ve yozlaşmayı Orhan Pamuk’un mezkur romanı üzerinden değerlendiriyor.

Temmuz’un Şubat sayısında, son aylarda birçok yönden tartışılan ve uzun süre gündemde kalan Semih Kaplanoğlu’nun “Buğday” isimli filmini Erkam Kuşçu “Hakikat Arayışında Sinema: Buğday” başlığını attığı yazıda teknik, estetik ve anlatım yönlerinden ele alıyor. Kemal Kurak, 2018’e saatler kala sokağın yaşadığı keşmekeşi, anı dondurduğu bir fotoğraf eşliğinde yorumluyor, anlamaya çalışıyor. Derginin son sayfasını ise Necmettin Asma’nın bir çizgisi süslüyor.

 

www.temmuzdergisi.com

temmuzdergisi @ gmail.com

Yayın Tarihi: 03 Şubat 2018 Cumartesi 13:33 Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2018, 13:33
YORUM EKLE

banner19

banner36