Temmuz dergisinin 14. sayısı çıktı

Temmuz dergisinin Eylül 2017 tarihli 14. sayısı, Kurban Bayramından evvel okuyucusuyla buluşuyor.

Temmuz dergisinin 14. sayısı çıktı

Temmuz dergisinin Eylül 2017 tarihli 14. sayısı, Kurban Bayramından evvel okuyucusuyla buluşuyor. Temmuz’un sayfaları, çizginin üstadı Hasan Aycın’ın bir çizgisiyle açılıyor.

İbrahim Tenekeci’nin bir şiirinin de yer aldığı derginin Eylül sayısının diğer şairleri Necati Atilla Soykan, Ahmet Can Altıok, Mehmet Gemci, Ahmet Laçin, Mustafa Uçurum, Emre Miyasoğlu, İsmail Söylemez, M. Akif Şahin, Yunus Çolakoğlu ve Erol Yılmaz.

Bu ayki sayıda Bünyamin Sevim, Aysun Bahar Asar, Erdoğan Aydoğan, Eminenur İskender, Serkan Akın, Davut Güner, Kemal Kurak ve Ayşe Sena Er öyküleriyle yer alıyorlar.

Murat Koç, işçi ve sorunlarını konu alan romanları Osmanlı ve Cumhuriyet dönemindeki sosyo-ekonomik arka planıyla ele alarak tematik roman analizlerine devam ediyor. Mustafa Bostan, Cahit Zarifoğlu’nun bir hikâyesini tahlil ederken, Ümit Parsıl resim ve yazı arasındaki ilişkiyi tarihsel bağlamıyla ele alıyor. Dergiye denemeleriyle katkı sunan yazarlardan Sinan Ön, yazmanın, yazarak söylemenin öneminin altını çizerken Mehmet Mortaş ise denemesinde kelimelerle insan hayatı arasındaki soluksuz ilişkiyi betimliyor. Ertan Alp deneme türündeki yazısında farklı aforimazlarla siyâhın ve bir âhın serencamını süzüyor.

Metin Acıpayam, çocuk edebiyatı kuram yazıları dizisini, çocuğun matematikle ilişkisinin nasıl olması gerektiğine değinerek sürdürüyor. Mustafa Yılmaz bu ay dergiye iki yazıyla destek veriyor: Ünlü Fransız edebiyatçısı Edmond Rostand’ın o dönem Fransa’nın en meşhur ismi Cyrano de Bergerac’ın ilginç öyküsünü anlattığı tiyatro oyununu işleyen Yılmaz, Bergerac’ın efsaneleşmiş tiradını da sayfalara yansıtıyor. Yılmaz, diğer yazısında ise etkin bir muhalif Müslüman olan Babanzâde Ahmed Naim’i konu ediniyor.

Hale Beyza, Rıdvan Şentürk’ün ‘Müzik ve Kimlik’ isimli kitabını özellikle müzikle ilgilenenlerin dikkatine sunuyor. Mehmet Âkif Öztürk ise Alper Canıgüz’ün ‘Kan ve Gül’ isimli romanını irdeliyor ve buradan hareketle romancının edebi yaklaşımını, anlatım tekniğini ve romancılığını masaya yatırıyor. Dergide yer alan bir diğer kitap değerlendirmesi, Nermin Tenekeci’nin ‘İnsan Hatırlar’ isimli öykü kitabına dair. Yazarı ise Hüseyin Cömert. Şakir Kurtulmuş’un şiirle ilgili konferanslar vesilesiyle yaptığı gezileri anlattığı yazısı ve Erkam Kuşçu’nun Saraybosna Film Festivali’yle ilgili değerlendirmesi dergide kendine yer bulan diğer eserler.

www.temmuzdergisi.com

temmuzdergisi @ gmail.com

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2017, 14:45
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26